SME

Absolventi politológie nemajú problém zamestnať sa

Bratislava 8. decembra (TASR) - Predstavitelia troch slovenských katedier politológie zhodne tvrdia, že ich študenti nemajú problém po škole sa zamestnať.

Mnohí začínajú pracovať už počas štúdia. Uplatnenie nachádzajú najčastejšie vo verejnej správe, médiách, mimovládnych organizáciách či finančnom sektore.

"Nikto z našich absolventov nie je nezamestnaný, ak dobrovoľne nechce byť nezamestnaný. Po našich študentoch a absolventoch je veľký dopyt," uviedla pre TASR vedúca katedry politológie na Univerzite Komenského v Bratislave Darina Malová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Po absolvovaní školy sa nám do roka zamestná 100 percent našich študentov, z toho 60 až 70 percent priamo v odbore," tvrdí prodekan pre štúdium a člen katedry politológie na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici Ján Koper.

SkryťVypnúť reklamu

Vedúci katedry politológie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave Peter Horváth sa k otázke zamestnanosti nemohol adekvátne vyjadriť, pretože jeho katedra mala doteraz len bakalársku formu štúdia a väčšina ich študentov potom pokračovala na inej univerzite v magisterskom štúdiu na Slovensku alebo v zahraničí.

Najstaršia katedra politológie na Slovensku je na Univerzite Komenského v Bratislave, ktorá začala svoju činnosť v roku 1991. "Od začiatku sa snažíme modelovať učebný program na základe príkladov svetovo známych univerzít, s ktorými spolupracujeme a z tohto dôvodu je aj väčšina našich učebných textov v angličtine. Ponúkame štandardný politologický program bez špecializácie. Uprednostňujeme individuálny prístup k študentom, v ročníku ich máme maximálne tridsať. To nám umožňuje, aby naši študenti získali okrem teoretických vedomostí aj tvorivé analytické schopnosti," predstavila katedru Malová.

SkryťVypnúť reklamu

Katedra politológie na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici je súčasťou Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov, čím sa odlišuje od ostatných politológií, ktoré sú začlenené do filozofických fakúlt. Založili ju v roku 1995. "Výber predmetov je daný schváleným študijným plánom v rámci akreditácie. V politológii neexistuje špecializácia. Okrem teórie máme aj aplikačné predmety. To znamená praktické predmety týkajúce sa verejnej správy a politiky, sociológie, straníckych systémov. Máme aj predmet s názvom aplikovaná politológia, kde učíme študentov, ako viesť predvolebnú kampaň, ako založiť občianske združenie a politickú stranu," informoval Koper.

Katedra politológie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave funguje 10 rokov. Od tohto školského roka prvýkrát ponúka študentom okrem doterajšej bakalárskej aj magisterskú a doktorandskú formu štúdia. "Polovica predmetov je totožná s inými katedrami politológie, čo vyplýva z podmienok akreditácie. Špecifickí sme v tom, že sa zameriavame na štúdium politických procesov s dôrazom na nové členské krajiny EÚ. Okrem teoretických máme aj niekoľko praktických predmetov, medzi ktoré patrí napríklad výskum verejnej mienky, komunikácia v súkromnom a verejnom sektore a politická ekonómia," povedal o svojej katedre Horváth.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky tri politológie kladú okrem teórie dôraz aj na prax. "Naša katedra má podpísané zmluvy s viacerými inštitúciami na úrovni mesta, regiónu, ministerstiev, kde môžu naši študenti v rámci povinného predmetu absolvovať prax. Okrem toho katedra umožňuje rozvrhom zhustenom do troch dní, aby študenti popri škole aj pracovali. Prácu nachádzajú najmä v médiách či mimovládnych organizáciách," tvrdí Horváth.

"Hoci prax nie je súčasťou nášho vyučovacieho procesu, veľa našich študentov pracuje počas štúdia pre rôzne mimovládne organizácie či médiá, ktoré o nich samy prejavujú záujem," poznamenala Malová.

Prax je súčasťou študijného plánu aj na politológii v Banskej Bystrici, kde má katedra urobené zmluvy s jednotlivými inštitúciami, kde si študenti vykonajú povinnú prax. Počas štúdia si študenti zakladajú rôzne organizácie a centrá, kde sa potom realizujú aj po skončení štúdia.

SkryťVypnúť reklamu

"Naši absolventi sú výborne jazykovo zdatní, s veľmi dobrými počítačovými schopnosťami a treťou devízou je schopnosť samostatne, tvorivo analyzovať. Správny politológ by podľa mňa mal mať po skončení školy schopnosť analyzovať spoločenské javy, vyhodnotiť konkrétnu situáciu a nájsť optimálne riešenia problémov," myslí si Malová.

"Snažíme sa našich študentov pripraviť komplexne na rôzne eventuality uplatnenia sa. Dbáme na to, aby naši študenti boli veľmi dobre jazykovo pripravení, mali počítačové znalosti a vedeli sa orientovať v ekonomike," povedal Koper.

Uplatnenie absolventov politológie je podľa Horvátha rôzne. Tvrdí, že každý študent má predpoklady buď na prácu vysokoškolského pedagóga, analytika v ústavoch, mimovládnych organizáciách či médiách. Časť absolventov politológie pracuje aj v štátnej správe a samospráve, alebo európskych inštitúciách.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci traja predstavitelia politológií zhodne odmietajú akúkoľvek ideologickú orientáciu svojej katedry. "Naša katedra je otvorená akýmkoľvek názorom. Svoje politické názory nechávame za dverami našich pracovní. Neznamená to však, že by sme sa so študentmi nerozprávali na hodinách o aktuálnom dianí. Výučbu sa však snažíme viesť objektívne, politicky nezaťažene," uviedla Malová.

"Naša katedra nie je nijako politicky orientovaná a ako vedúci katedry tvrdo trvám na objektivite. V žiadnom prípade nemôže pedagóg alebo študent na mojej katedre prezentovať svoje politické názory. Študentov sa snažíme naučiť kriticky myslieť a analyzovať bez ohľadu na to, kto je práve pri moci," povedal Horváth. Pre študentov však poľa jeho slov robia rôzne diskusné fóra s politikmi, novinármi a zástupcami mimovládok, ktorých pozývajú na konkrétnu tému, pričom sa snažia dodržiavať princípy proporcionality. Podobnú prax uplatňujú aj v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu

"U nás neexistuje žiadna ideologická orientácia školy, veda predsa nemôže byť pravicová, alebo ľavicová. To, ako sú orientovaní jednotlivci, je ich súkromná vec. Na akademickej pôde však platí zákaz činnosti politických strán a ideologického pôsobenia. Riadime sa heslom čo najväčšej neutrality a objektivity a zatiaľ sa nám to darí," tvrdí Koper.

Na Slovensku máme deväť katedier politológie. Z verejných vysokých škôl ponúka štúdium politológie Univerzita Komenského v Bratislave, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Trnavská univerzita v Trnave, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Prešovská univerzita v Prešove, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne a Katolícka univerzita v Ružomberku. Posledné dve menované ponúkajú len bakalársku formu štúdia.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie jednotlivých katedier politológie z hľadiska kvality na Slovensku neexistuje. "My takéto hodnotenie nerobíme a ani som nepočul, že by niekto niečo také robil. Zistiť údaje, na základe ktorých by sa to dalo urobiť, je totiž dosť komplikované," povedal pre TASR Michal Považan z Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA).

zn ak

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 207
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 215
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 026
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 056
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 745
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 155
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 701
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu