Praha 8. decembra (TASR) Príliš časté odvolávanie sa na politológa v texte môže byť známkou toho, že novinár, ktorý o probléme píše, nie je fundovaný a nedokáže argumentovať. Vinu na tom, že v médiách sú názory politológov publikované častejšie, než by si situácia vyžadovala, majú obe strany - novinári, ktorí vyjadrenia požadujú, ale aj niektorí politológovia, ktorí sa vyjadrujú ku všetkému a degradujú tak svoj odbor. V rozhovore pre TASR to uviedol uznávaný politický komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.
Český politológ Ivan Gabal, ktorý má vlastnú konzultačnú a analytickú spoločnosť, vidí dnešnú českú realitu kriticky. Český politológ nie je príliš zapojený do riešenia problémov českej politiky, konštatoval pre TASR. Ale pozná aj opačný extrém, keď politológovia majú tendenciu hrať sa na exhibicionistov.
Nezažila som, že by som nejakému novinárovi volala a vravela - chcem hovoriť o tom alebo o tom, alebo toto chcem povedať. Takže záleží na tom, koho tí novinári oslovujú. Niekedy mám obavy, že majú nejaký zoznam, a podľa neho, možno podľa abecedy, telefonujú, potvrdzuje bývalá predsedníčka Českej spoločnosti pre politologické vedy Vladka Dvořáková, profesorka politológie na Vysokej škole ekonomickej v Prahe.
Aby novinári sledovali, kto z politológov a čo v odbornej tlači publikuje, to sa z ich strany nedeje. Novinári tak často ani nevedia, kto je špecialista na miestne voľby a kto na zahraničnú politiku. Ale v ostatných piatich rokoch sa to v Čechách výrazne zlepšilo. Okruh ľudí, ktorí sú oslovovaní, a témy, o ktoré sa novinári zaujímajú, sa rozšírili. Niekoľkokrát sa mi stalo, že mi novinári volali a vraveli, nechceme vedieť váš názor, ale chceme tip na niekoho, kto robí Európsku úniu, či iné veci, ocenila pre TASR Dvořáková.
Po novembri ď89 a na začiatku 90. rokov bol podľa Dvořákovej v Česku politológom každý, kto komentoval politiku. Bolo to až neuveriteľné, odrazu sme mali desať miliónov politológov. Mala som taký pocit, konštatuje s úsmevom.
Dnes sú v Česku podľa Dvořákovej desiatky politológov a sú už teritoriálne a tematicky vyprofilovaní. Okrem vekovo starších, ktorí prešli k politológii od príbuzných odborov, napríklad od histórie, ide už aj o absolventov politológie, doktorandov aj docentov. Podľa komentátora Petra Nováčka je však v Česku skutočných politológov iba zopár a v ostatných rokoch došlo k inflácii odboru.
Iným problémom je nestrannosť politológa. V tejto súvislosti Dvořáková pripomína, že osobne zastáva centristické politické postoje, ale principiálne je za to, aby sa dodržiavala ústava, že občanom treba pomáhať začleňovať sa do spoločnosti, a nie ich vylučovať. A to je niekedy vnímané ako problém a ľavičiarstvo. A objavuje sa aj obviňovanie z politickej zaujatosti a úplatnosti.
Bola som obvinená z podpory komunistov, z podpory šialeného ľavičiarstva. A to po prejavoch, v ktorých som vravela, že ak ústava má nejaké pravidlá, tak v stabilizovaných demokraciách sa koná podľa ústavy a podľa pravidiel. Ale značná časť verejnosti to vnímala ako nebezpečné ľavičiarstvo. Ale to isté by som hovorila aj vtedy, ak by mala problém nie pravicová, ale ľavicová vláda, vysvetlila. Nesúhlasí však s tým, že politológ by nemal do politiky vôbec zasahovať. Nemusí voličom radiť, ale už to, že im otvára oči, voličov ovplyvňuje.
Na ružiach ustlaté to ale v Česku podľa Nováčka nemajú ani komentátori a táto kategória žurnalistiky je navyše na ústupe. A satisfakciu neprinášajú ani reakcie politikov. Čuduj sa svete - tí sa totiž radami komentátorov neriadia.
Rozdiel medzi komentátorom a politológom vidí komentátor Českého rozhlasu v tom, že od politológa sa očakáva videnie vecí v širších súvislostiach, čo však vôbec neznamená, že by sa mali vzďaľovať od českej reality. Je veľa prípadov, že politológovia sa pýtajú na veci reálneho života, dodal.
Medzi komentátorom a politológom Vladka Dvořáková nevidí hranicu, ani žiaden problém. Ak politológ píše komentár pre odbornú verejnosť, mal by vychádzať z vedy. Ale ak to robí pre širšiu verejnosť, musí to byť čitateľné a zrozumiteľné. Je to ako s popularizáciou každej vedy. Nemám s tým problém. A nemám problém ani s tým, ak novinári sa v politológii troška vyznajú. Dobrý politický komentátor, ktorý sa tým živí, by mal čítať aj odbornú literatúru. Mal by sledovať aj najnovšie výsledky výskumov v odborných časopisoch, aby mal schopnosť toho nadhľadu.
Ivan Gabal je presvedčený, že neexistujú témy, ktorým by sa politológ nemohol venovať a verejne vyjadrovať. Politológovia majú právo analyzovať všetko, čo sa deje, zdôraznil s tým, že to platí aj pre prípady, keď politici verejnosti predvádzajú low-cost soup operu. Keď sa to deje, tak to analyzujú, dodal.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ak