Bratislava. Koaliční politici, ktorých TASR oslovila s otázkou o úlohe politických analytikov v médiách, k nim zaujali kritickejšie stanovisko ako zástupcovia opozície.
Kým Štefan Zelník (SNS), Monika Beňová (Smer-SD) a podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni nepovažujú analýzy významnej časti odborníkov za objektívne a vyvážené, Martin Fedor (SDKÚ-DS), Béla Bugár (SMK) poukazovali skôr na pozitíva úlohy, ktorú analytici v spoločnosti majú. Podľa Daniela Lipšica (KDH) sú dôveryhodnejší mladší politológovia, ktorí sa neangažovali v bývalom režime a "za Mečiara".
"Ak táto koalícia urobí niečo dobre, snažia sa na tom hľadať chyby," kritizuje analytikov Štefan Zelník (SNS), podľa ktorého absolútnej väčšine medializovaných analytikov chýba objektivita. Ak sa však už niekto rozhodne analyzovať politiku, práve objektivita pohľadu by podľa Zelníka mala byť základnou podmienkou. "Podľa mňa je to v osobných vzťahoch," odpovedá Zelník na otázku, v čom vidí príčinu tohto stavu. Dodáva, že akokoľvek dobré osobné vzťahy sú medzi politikom a analytikom, vedec by nikdy nemal strácať kritický odstup a nadhľad.
Naopak, podľa Martina Fedora (SDKÚ-DS) majú práve analytici nezávislý pohľad. "Majú v spoločnosti veľmi vážnu úlohu. Ak by občan počúval len politikov, dostal by k tej istej veci dve protikladné stanoviská a nevedel by sa zorientovať. Preto sú analytici jazýčkom na váhach," povedal pre TASR s dodatkom, že analytici pomáhajú občanom pochopiť kontext politických tém.
"Väčšina našich politológov reaguje len ad hoc. To pre mňa nie sú politológovia. Politológ by mal byť objektívny, nemal by do toho vnášať subjektivizmus," uvažuje podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni. "Väčšina slovenských politológov je subjektívna, orientovaná niektorou stranou a prenášajú to aj do svojich analýz, čo je nesprávne," dodáva. Podľa Urbániho však na Slovensku sú aj schopní odborníci. "Sú takí, ktorí roky profesionálne pracujú, robia analýzy, sledujú politickú scénu," uzavrel podpredseda ĽS-HZDS.
Podľa Daniela Lipšica (KDH) sa v otázke politických analytikov nedá paušalizovať, vo všeobecnosti by však médiá mali dávať viac priestoru novým tváram. "Bolo by preto dobré, keby médiá oslovovali väčšie spektrum analytikov, aj mladých. Mnohí, ktorí sa angažovali za bývalého režimu a potom za Mečiarovho režimu a stále sa k niečomu vyjadrujú, tak ich dôveryhodnosť nie je príliš vysoká," uviedol s dodatkom, že aj analytici sa pri vyhodnocovaní nejakej udalosti často mýlia.
"Sú aj objektívni a sú aj hodne tendenční politickí analytici," uvažuje europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová. Dodala, že u analytikov je často cítiť, že tendujú k nejakému politickému subjektu, "že bývajú niektorí z nich viac kritickí k ľavicovým alebo stredoľavým stranám a protežujú viac pravicové politické subjekty". Poslanec a bývalý predseda SMK Béla Bugár si prácu analytikov váži. "Niekedy politici nemusia byť objektívni smerom na seba, alebo svoju politickú stranu. Politológ vie upozorniť v širších súvislostiach na veci, ktoré môžu pre stranu, alebo aj pre občanov znamenať veľa," povedal. Médiá by podľa neho okrem osvedčených odborníkov mali oslovovať aj nových ľudí.