Bratislava. Historické udalosti spojené s úspešným povstaním Makabejcov proti sýrsko-gréckej nadvláde pred viac ako 2000 rokmi pripomína židovský sviatok Chanuka - slávnosť svetiel, ktorú členovia židovskej komunity vo svete i na Slovensku slávia v týchto dňoch.
Chanuka trvá osem dní a každý deň sa v židovských rodinách a v synagógach zapaľuje jedna svieca alebo lampa na chanukiji - deväťramennom svietniku. Jedno rameno je pomocníkom a slúži na upevnenie sviečky šámesa, od ktorej sa zapaľujú ostatné.
Slávnosť svetiel pripomína udalosť, keď Makabejskí našli v zničenom jeruzalemskom chráme fľaštičku s olivovým olejom, ktorý by vystačil asi na jeden deň. Podľa tradície sa však stal zázrak a množstvo oleja na jeden deň vydržalo svietiť celých osem dní - čas potrebný na výrobu nového posvätného oleja podľa predpísanej technológie.
Chanukové svetlo nielen osvecuje noc, obdobie bez slnka, ale je aj symbolom nádeje v ťažkých časoch. Chanuka je sviatok svetla, slobody a znovuočistenia.
Podľa židovského kalendára sa Chanuka začína 25. kisleva, čo je v občianskom kalendári niektorý deň v decembri. Tento rok sa sviatok začal 4. decembra, kedy sa aj v Bratislave na Rybnom námestí konala večer už tradičná verejná slávnosť. Rabín Baruch Myers pri tejto príležitosti zapálil prvú sviecu veľkej Menory - svietnika za účasti izraelského veľvyslanca v SR Zeeva Bokera, zástupcu veľvyslanca USA Lawrence Silvermanna, predstaviteľov židovskej obce a ďalších hostí.
Chanuka je sviatok radosti a rodinnej pohody. V európskych krajinách bývalo pri tejto príležitosti zvykom hrať spoločenské hry, pre deti sa konali karnevalové sprievody a iné zábavy. Obľúbené sú aj tradičné chanukové jedlá, najmä zemiakové placky a šišky.
Sviatok potrvá do 12. decembra.