Bratislava. Minister vnútra Robert Kaliňák vyhlásil, že ministerstvo ani polícia si v kauze údajne napadnutej nitrianskej študentky Hedvigy M. nič nevymysleli.
Ako povedal v dnešnej diskusnej relácii TV JOJ Politika.sk, až do ukončenia vyšetrovania sa nebude k ničomu vyjadrovať. Potvrdil však svoje predchádzajúce slová, že sa skutok nestal. "Myslím si to isté, ale prebieha nové trestné stíhanie, tak sa k tomu nebudem vyjadrovať," dodal. "Dnes sme od kauzy ďaleko, prešetruje to nezávislá prokuratúra, keď skončí, vysvetlíme všetky veci, ako sa stali. Nemáme v tom problém komunikovať, len nechceme zasahovať do konania, vysvetlil.
Zákrok policajtov počas uvítacieho ceremoniálu kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva pred Prezidentským palácom v Bratislave proti poľskej novinárke kazašského pôvodu Balli Marzecovej označil za zlé vyhodnotenie situácie. "Aká bola schopnosť jedného človeka s megafónom ohroziť verejný poriadok?" opýtal sa a zároveň si aj odpovedal, že žiadna.
Policajti mohli podľa jeho slov zakročiť iným spôsobom. "Ak mali pocit, že je to priestupok, mohli si ho zapísať a poslať do jej miesta trvalého bydliska," konštatoval minister. Pripomenul, že príslušníci policajného zboru mali dopredu oznámenie o konaní protestu a mohli pripraviť opatrenia, aby za ňou pred prezidentským palácom vôbec nemuseli prísť.
Ponúknutie kompenzácie v podobe víkendového pobytu vo Vysokých Tatrách považuje šéf rezortu vnútra za európsky štandard.
Poukázal na to, že polícia robí denne desiatky až stovky zásahov a pri tom množstve dochádza aj k chybám. "Vtedy je povinnosťou ministerstva, aby sme vždy preskúmali takýto zásah, reagovali adekvátne a prijali opatrenia," uzavrel Kaliňák.
Palko a Kaliňák si vzájomne vyčítajú prípravy na Schengen
Bývalý minister vnútra a poslanec za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) Vladimír Palko odmieta, že by pochybil pri prípravách na vstup do schengenského priestoru. V dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 povedal, že dva roky pred vstupom do schengenu opustil ministerskú stoličku. Podľa Palka výčitky sa prvýkrát objavili v hodnotiacej správe z októbra minulého roka. Myslí si, že až jeho nasledovníkom sa môže vyčítať, že Slovensko meškalo s prípravami.
Terajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka obvinil z toho, že prvé štyri mesiace po nástupe do funkcie prípravy na schengen zanedbával. Nepozdáva sa mu, že Kaliňák zveličoval problémy, na ktoré Európska komisia upozorňovala Slovensko v súvislosti so vstupom do schengenu. "Bola to politická chyba, že ste sa rozhodli privlastňovať schengen," povedal Palko Kaliňákovi.
Minister Kaliňák nesúhlasil s Palkovými slovami a vzájomne sa obaja obviňovali z klamstiev. Podľa Kaliňáka práve pre Palka nebol schengen témou. Podľa neho hodnotiace správy počas Dzurindovej vlády, ako aj tá z októbra 2006, dopadli katastrofálne. Tvrdí, že mu odporúčali, aby sa Slovensko vydalo cyperskou cestou a odložilo svoj vstup do schengenského priestoru. Kaliňák ďalej uviedol, že keď bol Palko ministrom a niekto z pracovníkov sa rozhodol kritizovať prípravy, dostal výpoveď. "Problém je v tom, že za vás počas kritiky, ste ich zo svojej práce vyhodili," vyhlásil Kaliňák. Podľa neho mal takto prísť o zamestnanie aj riaditeľ hraničnej a cudzineckej polície po tom, ako sa kriticky vyjadroval o pripravenosti na schengen v parlamentnom výbore.
Obaja politici sa venovali aj policajným zásahom v Trnave, Nitre či voči kazašskej novinárke Bali Marzecovej v Bratislave. Kaliňák zopakoval, že policajti urobili chyby, pretože zle vyhodnotili situácie. Zároveň ich obhajoval, že v polícii sa zaznamenáva malé percento zlých zásahov. Podľa neho voči policajtom vyvodili absolútne dostatočné dôsledky, išlo o odvolanie z funkcie či o finančný trest. Poslanec Palko sa pýtal ministra, aké dôsledky vyvodí voči sebe. Nepáči sa mu, že v prípade Marzecovej bolo od prvého okamihu jasné, že polícia pochybila, ale on priznal pochybenie až o týždeň neskôr. "V tomto ste, pán minister, úplne zlyhali," dodal Palko. Podľa neho Marzecová nechcela poukaz na pobyt v Tatrách, ale čakala ospravedlnenie. Kaliňák sa obhajoval tým, že Marzecovej ponúkol štandardnú vec a hneď na druhý deň po zásahu sa jej ospravedlnil. "Keď sa stane chyba, okamžite reagujeme," argumentoval Kaliňák.
Palko sa domnieva, že premiér Robert Fico by mal vyvodiť voči Kaliňákovi politickú zodpovednosť, a to najmä po kauze Sitno. Kaliňákovo odvolanie v parlamente nebude iniciovať.