BRATISLAVA 9. decembra (SITA) - Nadácia Pontis kritizuje niektoré tohtoročné kroky štátnych predstaviteľov v zahraničnej politike. "Obávame sa, že rok 2007 ukázal presun ťažiska zahraničnej politiky smerom k tradičnému etatistickému poňatiu medzinárodných vzťahov. Domnievame sa, že dnes je to zbytočný krok späť pre Slovensko ako člena Európskej únie, predsednícku krajinu Rady Európy a nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN," uviedol v stanovisku PR manažér Nadácie Pontis Vladimír Vladár.
Vo vyhlásení, ktoré nadácia vydala pri príležitosti Dňa ľudských práv, upozorňuje, že hoci Slovensko navonok podporuje boj za ľudské práva, niektorí aktéri svojimi krokmi oslabujú našu pozíciu. Nadácia konkrétne spomína januárovú návštevu premiéra Roberta Fica na recepcii kubánskeho veľvyslanectva na Slovensku. "Je znepokojujúca rovnako ako nedávne udelenie štátneho vyznamenania prezidentovi Kazachstanu Nursultanovi Nazarbajevovi slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom," píše sa vo vyhlásení. Podľa nadácie obe udalosti, ako aj podpora nedemokratického Kazachstanu v kandidatúre na predsedníctvo Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, spochybňujú úprimnosť priorít, ktoré si Slovensko stanovilo ako predsednícka krajina Rady Európy.
Vláde vyčítajú, že vzťahy s inými krajinami primárne vníma cez ekonomické záujmy. "Až príliš ochotne sa vzdávame principiálnych postojov v oblasti dodržiavania ľudských práv v prospech hospodárskych záujmov," hodnotí nadácia vo vyhlásení zahraničnú politiku. Spomína pritom februárové stretnutie predsedu vlády Fica s líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím či decembrovú návštevu ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka.
Štátnym predstaviteľom odporúčajú, aby výraznejšie koordinovali kroky v zahraničnej politike a jasne podporovali ľudské práva a občianske slobody, ku ktorým sa hlásime. "Sme presvedčení, že ich šírením a aktívnejšou podporou naša krajina vyšle jasný signál medzinárodnej komunite, že sme moderná krajina s rozhľadenými občanmi, ktorým nie je ľahostajné dianie za hranicami vlastného štátu," konštatuje sa vo vyhlásení.
Nadácia zároveň ocenila, že v tomto roku parlament prijal vyhlásenia vyjadrujúce znepokojenie nad situáciou v Bielorusku a Barme.