Bratislava - Projekt INESS - internetová stránka Cena štátu získala významné ocenenie The Internet Award ako najlepšia internetová stránka na inauguračnom odovzdávaní cien Golden Umbrella Think Tanks Awards, ktoré organizoval Stockholm Network.
Podujatie sa uskutočnilo v stredu 5.12. 2007 v londýnskom National Liberal Clube a zúčastnili sa na ňom zástupcovia viac ako 130 think-tankov zo 40 krajín od Islandu až po Azerbajdžan. Na ceremónii sa zúčastnili aj významní európski politici, novinári či zástupcovia priemyslu.
Stockholm Network, ktorý podujatie organizoval, združuje trhovo orientované inštitúcie z celej Európy. Členmi siete Stockholm Network sú aj viaceré významné slovenské think-tanky vrátane INESS, INEKO, Nadácie F.A. Hayeka, Health Policy Institute, MESA 10, či Konzervatívneho inštitútu M.R. Štefánika.
Na podujatí bolo udelených celkovo 9 cien. Okrem INESS ceny získali napríklad José Pinera, autor reformy dôchodkovej reformy v Čile, ktorý získal cenu za najväčší prínos k protrhovému mysleniu, Istituto Bruno Leoni z Talianska, ktorý získal cenu za najlepší výskum, či Taxpayers`Alliance z Veľkej Británie, ktorý získal cenu za novátorský prístup.
Cieľom portálu Cena štátu je predkladať informácie o verejných financiách na jednom mieste v prehľadnej a zrozumiteľnej forme pre laickú, novinársku aj odbornú verejnosť. Cena štátu koncentruje detailné údaje týkajúce sa príjmov a výdavkov verejnej správy. Prostredníctvom portálu je možné získať komplexný pohľad na to, koľko prostriedkov štát od občanov vyberá a koľko míňa a ako sa tieto veličiny menia v čase. Cena štátu informuje, nehodnotí politicky.
Všetky položky sú tiež prerátané na občana ako aj na pracujúceho, takže pre návštevníka stránky je jednoduchšie predstaviteľné, koľko skutočne platí za služby, o ktorých si myslel, že sú zadarmo. Súčasťou portálu sú interaktívne položky ako napríklad „Nakúp si svoj štát" alebo „Vesmír verejných výdavkov".
K dispozícii je aj mutácia pre Českú republiku, ktorú pripravil INESS v spolupráci s pražským Liberálním institutem. Do budúcnosti sa pripravujú aj verzie pre Poľsko a Maďarsko, tak aby si návštevníci z krajín Vyšehradskej štvorky vedeli porovnať výdavky na jednotlivé položky a vyvíjať tak tlak na efektivitu a šetrenie u domácich politikov.

Beata
Balogová
