BRATISLAVA 10. decembra (SITA) - O hroby rumunských vojakov, ktorí zahynuli v druhej svetovej vojne na území Slovenskej republiky, sa budúci rok prídu postarať aj mladí dobrovoľníci z Rumunska. Slovensko bude spolupracovať pri organizačnom zabezpečení dobrovoľníckeho tábora a finančné náklady bude znášať rumunská strana. Píše sa o tom v Správe o realizácii úloh vyplývajúcich z Dohody medzi vládou SR a vládou Rumunska o vojnových hroboch, ktorú do pripomienkového konania podalo Ministerstvo vnútra (MV) SR.
Na Slovensku sú rumunské vojnové hroby v 23 lokalitách, prevažujú pamätníky a iné pietne symboly. V troch lokalitách sú rumunské vojnové cintoríny, a to v Trenčianskej Teplej, Starej Turej a vo Zvolene. Najväčší je vo Zvolene, kde sú okrem rumunských padlých pochovaní aj príslušníci Červenej armády. Podľa údajov ústrednej evidencie na tomto mieste je pochovaných viac ako 10-tisíc rumunských vojakov. Na zvolenský vojnový cintorín od roku 2004 išlo 3,1 milióna korún. Na obnovu a opravu pamätníkov a pomníkov v Piešťanoch, v Banskej Bystrici, Lučenci a v Ponikoch poskytlo MV za posledné štyri roky 790-tisíc Sk. Rumunská strana prispela na obnovu cintorína vo Zvolene v roku 2004 sumou 95-tisíc amerických dolárov. Tieto prostriedky boli využité na opravu pomníkov na hroboch padlých a ústredného pietneho symbolu.
Primárnu starostlivosť o vojnové hroby podľa zákona o vojnových hroboch zabezpečujú ich správcovia – obce a mestá. Majú povinnosť zabezpečiť najmä zachovanie vojnového hrobu v riadnom stave, úpravu hrobu a jeho bezprostredného okolia a tiež majú povinnosť viesť evidenciu o vojnových hroboch. Zdroje určené na údržbu a obnovu vojnových hrobov sa uvoľňujú z rozpočtov obcí a miest. Ako sa uvádza v správe, MV poskytuje každoročne na základe písomnej žiadosti obce či mesta a v súlade so zákonom finančný príspevok vo výške päťnásobku hodinovej minimálnej mzdy na jeden vojnový hrob.
Koncom októbra sa v Bratislave pracovne stretli zástupcovia SR a Rumunska a dohodli sa na podmienkach starostlivosti o vojnové hroby v praxi. Vyjadrili záujem intenzívnejšie spolupracovať pri poskytnutí zoznamov slovenských a rumunských vojnových hrobov, menných zoznamov a ďalších údajov o slovenských a rumunských obetiach vojny, pochovaných na územiach SR a Rumunska a tiež pri obnove vojnových hrobov. Slovenskí aj rumunskí partneri sa zhodli, že zabezpečia potrebný administratívny postup tak, aby zloženie slovensko-rumunskej medzivládnej komisie pre starostlivosť o vojnové hroby bolo schválené najneskôr v 1. štvrťroku 2008. MV SR na základe októbrového stretnutia navrhuje vymenovať členov slovenskej časti Spoločnej slovensko-rumunskej medzivládnej komisie pre starostlivosť o vojnové hroby zo zástupcov ministerstva vnútra, ministerstva obrany – Vojenského historického ústavu, ministerstva kultúry a ministerstva zahraničných vecí. Slovensko v januári 1998 oficiálne oslovilo rumunskú stranu s návrhom na vypracovanie medzivládnej dohody o vojnových hroboch. Spolupráca medzi oboma krajinami sa zintenzívnila v roku 2004, po vytvorení Národného úradu pre uctievanie vojnových hrdinov – ONCE v Rumunsku.