OSTRAVA 10. decembra (SITA) - Nové členské štáty Európskej únie nebudú brzdiť ratifikáciu novej európskej zmluvy, zhodli sa v Ostrave predsedovia vlád Visegrádskej štvorky a Slovinska. Ako zareagujú, ak Kosovo vyhlási nezávislosť, sa nedohodli.
Pozitívnym odkazom je návrat Poľska „k Európe a dialógu“ po nástupe nového premiéra Donalda Tuska. „Počuli sme veľmi povzbudivý nový poľsky tón," povedal maďarský premiér Ferenc Gyurcsany. Potvrdili začiatok intenzívnej spolupráce s pobaltskými krajinami a aj s ich pomocou sa chcú zamerať na Bielorusko. Prvým krokom má byť zníženie vízových poplatkov.
Novú európsku zmluvu zaradilo Slovinsko medzi priority nadchádzajúceho predsedníctva v EÚ. Premiér Janez Jansa dúfa, že väčšina členov ju ratifikuje do konca júna, keď sa končí ich predsedníctvo a preberie ho Francúzsko. Česká vláda zmluvu predloží parlamentu na prvú schôdzu v novom roku, povedal český premiér Mirek Topolánek Tusk ubezpečil, že Poľsko bude tiež patriť medzi prvých. „Stihneme to ešte za predsedníctva Slovinska.“ „Na Slovensku by mala byť ratifikovaná veľmi rýchlo a bezproblémovo,“ vyhlásil Robert Fico. SR má veľký záujem, aby EÚ bola schopná konkurencie nielen v hospodárskej oblasti, ale aj v politickej a mocenskej. Je dôležité, že bude konečne schopná upraviť si vlastne fungovanie.
Päť premiérov, dva názory
Kosovo piatich premiérov rozdelilo napriek opakovaným varovaniam R. Fica, aby sa únia nepostavila proti sebe v dvoch táboroch. Rozkol, podobný ako v prípade Iraku, považuje za najväčšiu hrozbu pre úniu. „Vlada SR bude mať obrovský záujem na tom, aby nikto EÚ neoslabil v tejto téme,“ povedal. Pre SR však bude mimoriadne ťažké uznať Kosovo, ak vyhlási samostatnosť bez odobrenia medzinárodnej autority. Nech bude riešenie akékoľvek, Fico pripomenul, že ho vníma ako riešenie výhradne pre tento prípad. Gyurcsany je presvedčený, že nezávislosť Kosova je nezvratná. Nie je to vec USA. Musí sa preto udiať za asistencie EÚ. „Musí to byť riadený proces a Srbsko nesmie stáť bokom,“ dodal Topolánek Musí sa cítiť bezpečne, EÚ by mu mala zaručiť rýchle zbližovanie a uľahčiť vízový styk.
Topolánek a Tusk hovorili medzi štyrmi očami aj o americkom protiraketovom štíte. Dohodli sa, že Česko a Poľsko budú svoj postup koordinovať. „Naše názory sú veľmi blízke,“ povedal Topolánek
O bilaterálnych vzťahoch krátko a neformálne hovorili aj slovensky a maďarský premiér. Potvrdili, že príprava ich stretnutia pokračuje, vicepremiéri majú určiť termín. „Myslím si, že existuje politická vôľa,“ vyhlásil Fico. Zdôraznil, že slovensko-maďarské vzťahy považuje za štandardné. Obe krajiny bude ešte viac približovať schengen.
Premiéri V4 potvrdili, že nemajú záujem vstúpiť naraz do eurozóny. Slovinsko v nej je, pochvaľoval si Jansa. Euro síce zvýšilo infláciu, ale uľahčilo obchod a prispelo k stabilite. „Je to rozumné urobiť vtedy, keď to bude mať pozitívne účinky,“ odporučil partnerom. Česko prechod na euro nepovažuje za súťaž, v ktorej ide o termíny. Urobí tak vtedy, keď to bude pre krajinu výhodné. Najskôr by malo vstúpiť do eurozóny Slovensko, euro je plánované od januára 2009.
Slovinsko považuje samostatne Kosovo za jedine možné riešenie
Slovinsko, ktoré bude ako prvé z nových členov predsedať EÚ, informovalo o prioritách na nadchádzajúci polrok. Okrem ratifikácie Zmluvy o fungovaní EÚ sa zameria na Lisabonskú stratégiu, energetickú bezpečnosť a rozširovanie, vrátane Západného Balkánu a problému Kosova. Slovinsko sa zhoduje s pozíciou Francúzska, Nemecka a Anglicka, ktoré považuje samostatné Kosovo za jedine možné riešenie.
Do konca roka by mala EÚ prijať časový harmonogram pre osamostatnenie tejto zatiaľ juhosrbskej provincie, povedal Jansa na tlačovej konferencii po dvojdňovej schôdzke na zaver českého predsedníctva V4. Premiéri sa už vo štvrtok zídu s lídrami ostatných krajín EÚ v Lisabone, kde slávnostne podpíšu európsku zmluvu. Deň nato sa v Bruseli pokúsia zhodnúť na postoji ku Kosovu.