SME

Výsledok reformy školstva ovplyvnia učitelia

BRATISLAVA 10. decembra (SITA) - Od učiteľov bude závisieť nakoľko sa podarí zreformovať školstvo, myslí si výkonný riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Miroslav Beblavý. Podľa neho hoci ...

BRATISLAVA 10. decembra (SITA) - Od učiteľov bude závisieť nakoľko sa podarí zreformovať školstvo, myslí si výkonný riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Miroslav Beblavý. Podľa neho hoci nový školský zákon dá školám slobodu, aby si určovali časť učebných osnov, nesmie sa zabúdať na motiváciu učiteľov. Ak školy totiž získajú viac slobody, okamžite sa nezlepší vzdelávanie. "Keď už učiteľ bude mať slobodu, prečo by mal slobodne učiť niečo iné? Prečo vlastne nezostať pri tom, čo mám, čo je pre mňa najjednoduchšie, čo mám odskúšané? pýta sa Beblavý. Tvrdí, že nejde len o zvýšenie platov, ale o podanie pomocnej ruky učiteľom. Krajiny, ktoré dosahujú vynikajúce výsledky vo vzdelávaní, zamestnávajú v školstve najlepších ľudí a s nimi ďalej pracujú. Absolventom pedagogických fakúlt radia, ako postupovať pri výučbe. "Nedá sa naučiť v škole ako učiť, ale až v praxi," povedal pre agentúru SITA Beblavý, ktorý vystúpil na dnešnej konferencii o vzdelávaní. Za dôležité považuje umožniť nástup novej generácie učiteľov. "Ak sa toto neurobí, reforma zostane iba na papieri," uviedol Beblavý.

SkryťVypnúť reklamu

Beblavý sa domnieva, že treba jasne zadefinovať, čo sa očakáva od škôl, ako by mali pripraviť žiaka, aby dokázal používať svoje vedomosti. Podľa neho by bolo potrebné napríklad zmeniť Monitor 9. Jednak ho rozšíriť na nižšie ročníky základných škôl a zmeniť testové úlohy tak, aby sa nezisťovali namemorované fakty, ale ako žiaci dokážu narábať s vedomosťami. Výsledky testovania by sa následne posúdili a stanovili by sa požiadavky na školy. Podľa Beblavého by sa malo rozšíriť všeobecné vzdelávanie na stredných odborných školách "tak, aby sme mali istotu, že každý absolvent strednej školy má určité jadro všeobecných zručností

Poslankyňa za SDKÚ-DS Tatiana Rosová chce, aby reforma školstva zmenila pohľad na mimoškolské aktivity. Podľa nej školy by mali dostávať vyššie normatívy, aby mohli zabezpečiť kvalitnejšie krúžky mimo vyučovania. Zvýšená časť normatívov by zodpovedala vzdelávacím poukazom, ktoré by boli adresné na každého žiaka. Buď by ich využil na svojej domovskej škole, alebo by ich použil na škole, na ktorej sa zapíše do krúžku. Rosová povedala, že v súčasnosti je financovanie krúžkov nedostatočné. Takýto nový typ vzdelávacích poukazov by mal mať dvojnásobnú hodnotu súčasných poukazov. Rosová vyčíta ministrovi školstva Jánovi Mikolajovi, že mu chýba jasná idea, čo chce reformou školstva dosiahnuť. Súhlasí s tým, aby štát určil štátne minimum, ktoré musia odučiť všetky školy a zvyšnú časť osnov si môžu dotvoriť vo vlastných školských vzdelávacích programoch. Podľa nej však treba určite vypracovať aj modelový školský vzdelávací program, z ktorého by mohli školy vychádzať. Rosová uviedla, že SDKÚ-DS pripravuje pozmeňovacie návrhy k novému školskému zákonu. Nevylúčila, že budú hľadať podporu aj u ostatných dvoch opozičných strán.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako Beblavý by bola za zmenu Monitora 9. Požaduje jeho celoplošné zavedenie. Keby testy písali aj žiaci na osemročných gymnáziách, znížil by sa počet detí na týchto školách, konštatuje Rosová. Podľa nej rodičia sa častokrát rozhodnú prihlásiť deti na osemročné gymnáziá, lebo ich chcú ušetriť od písania Monitora 9. Rosová chce, aby sa Monitor zaviedol aj na konci štvrtého ročníka základných škôl. Mikolaj už v minulosti viackrát vyhlásil, že plánuje zavedenie testovania aj v štvrtých ročníkoch.

Inštitút pre moderné Slovensko spolu s odbornou sekciou SDKÚ-DS dnes zorganizovali v Bratislave konferenciu Dobrá škola o reforme výchovy a vzdelávania na základných a stredných školách.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 970
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 828
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 130
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 424
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 120
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 650
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 235
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 837
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu