ŽILINA 11. decembra (SITA) – Právnici Kancelárie verejného ochrancu práv (KVOP) prijali počas pondelkového Dňa otvorených dverí v regionálnom pracovisku v Žiline od občanov aj osem podnetov, ktoré súvisia s nesprávnym postupom alebo nečinnosťou orgánov verejnej moci. Pre agentúru SITA to dnes potvrdila asistentka pre styk s médiami kancelárie ombudsmana Zuzana Štukovská. Väčšina z ôsmich podnetov sa týkala prieťahov v správnom alebo súdnom konaní, povedala.
Okrem týchto podnetov bol najväčší záujem o bezplatné právne usmernenia týkajúce sa občiansko-právnych vecí, vlastníckych sporov o pozemky, trestno-právnych a pracovno-právnych sporov. Celkovo využilo možnosť stretnúť sa osobne s ombudsmanom Pavlom Kandráčom a právnikmi okolo 90 občanov zo Žiliny, z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Poskytli im vyše sto bezplatných právnych usmernení ako aj pomoc pri ochrane ich základných práv a slobôd.
Deň otvorených dverí v Žiline pripravila Kancelária verejného ochrancu práv v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom (ŽSK). Jeho predseda Juraj Blanár pri tejto príležitosti uviedol, že verejný ochranca práv by mal mať viac právomocí. Ombudsman Pavel Kandráč má záujem rozšíriť pôsobnosť inštitútu verejného ochrancu práv. Okrem ochrany základných práv a slobôd fyzických a právnických osôb v konaní pred orgánmi verejnej správy a ďalšími orgánmi by sa táto pôsobnosť mala rozšíriť najmä na "chorú" administratívu na úradoch v rámci celej verejnej správy na Slovensku. „Verejný ochranca by mohol takto účinnejšie pomáhať oveľa širšiemu okruhu občanov ako dnes,“ dodala Štukovská.
KVOP riešila za vyše päť rokov viac ako 13-tisíc podnetov. Medzi najčastejšie prípady patria zbytočné prieťahy v konaní orgánov verejnej správy, z nich najčastejšie sa občania sťažujú na súdy. K najviac ohrozeným patrí ďalej právo na primerané hmotné zabezpečenie, právo na ochranu zdravia a bezplatné zdravotníctvo, právo na informácie a iné. Z celkového počtu prípadov patrí žilinské pracovisko spomedzi zvyšných regionálnych pracovísk, ktorých je spolu so Žilinou jedenásť, k najvyťaženejším. Zaznamenalo okolo 1 500 podnetov.
Deň otvorených dverí organizuje KVOP dvakrát ročne. Prvý pri príležitosti Medzinárodného dňa detí a druhý počas Medzinárodného dňa ľudských práv. Jeho cieľom bolo priblížiť činnosť ombudsmana širokej verejnosti a prostredníctvom bezplatných právnych usmernení prispieť aj k zvyšovaniu právneho vedomia v oblasti ľudských práv a orgánov ochrany práva.
KVOP funguje na Slovensku od roku 2002, má 21 právnikov.