Bratislava 11. decembra (TASR) - Občianske združenie Nová Rómska Generácia (NRG) prezentovalo výsledky monitoringu projektu "Dekáda rómskej inklúzie 2005-2015", ktorej členom je aj Slovensko. Výskumom sa uskutočnil od jesene 2006 do začiatku roku 2007 a sumarizuje obdobie od spustenia Dekády v roku 2005 do konca roka 2006. Výsledky monitoringu sú podľa jeho realizátorov viac ako neuspokojivé.
"Táto správa je prvým nezávislým hodnotením vládnej aktivity týkajúcej sa implementácie záväzkov v rámci Dekády. Hodnotenie vypracovala skupina rómskych mimovládnych organizácií a aktivistami," uviedol pre TASR predseda NRG Eduard Čonka.
"V monitoringu sme odhalili napríklad nízku informovanosť o implementácii Dekády a vágnosť a chýbajúce zdroje financovania akčného plánu našej vlády," konštatoval Peter Pollák z NRG. Podľa neho síce máme k Dekáde schválenú legislatívu, ale tá v mnohých prípadoch nereflektuje skutočné potreby praxe. Príčinou nesystémového prístupu našej vlády k riešeniu rómskej problematiky je podľa neho absencia zberu etnických dát.
Národný akčný plán, ktorý vypracovala vláda SR, obsahuje štyri priority. Ako uviedol Pollák, v priorite vzdelávanie je jeden z hlavných problémov segregácia na školách a stále pretrvávajúca tendencia nedostatočného diagnostikovania. "V oblasti zamestnania je celková situácia zlá, kým celková nezamestnanosť na Slovensku klesla, v rómskej komunite ostáva situácia viac-menej rovnaká. V oblasti zdravia sa síce realizovalo niekoľko programov, zatiaľ však pozitívny dopad na Rómov nie je možné preukázať. V priorite bývanie ostáva situácia nezmenená a dokonca sa zhoršuje. V osadách totiž žije značná časť rómskej populácie vo veľmi zlých podmienkach," uviedol Pollák.
"Prieskum informovanosti verejných a štátnych inštitúcií na regionálnej a lokálnej úrovni o Dekáde nám ukázal alarmujúcu neinformovanosť o tomto projekte. Z toho vyplýva, že vládne programy k Dekáde nie sú prenášané na regionálnu a lokálnu úroveň," poznamenal Štefan Šark‹zy z NRG.
DecadeWatch tím, ktorý realizoval monitoring, odporučil vláde napríklad vytvoriť riadiacu štruktúru Dekády, stanoviť konkrétne finančné alokácie pre jednotlivé priority, ako aj zefektívniť komunikáciu a spoluprácu s regionálnymi a lokálnymi inštitúciami pri implementácii cieľov Dekády.
Dekáda inklúzie Rómov 2005-2015 je spoločným projektom deviatich vlád (Bulharska, Chorvátska, Česka, Maďarska, Macedónska, Rumunska, Srbska, Čiernej Hory a Slovenska). Vznikla s cieľom urýchliť všestranné reformy a redukovať chudobu a sociálne vylúčenie Rómov. Predstavitelia vlád sa zaviazali pretaviť prostredníctvom národných akčných plánov jej ciele do praxe. Projekt Dekády podporil pri jej vzniku Inštitút otvorenej spoločnosti, ako aj Svetová banka a Európska komisia.