BRATISLAVA 11. decembra (SITA) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) odmieta obvinenia mimovládnej organizácie Priatelia Zeme - CEPA, že rezort neinformoval Európsku komisiu (EK) o dĺžke nájmu vodárenských spoločností v Banskej Bystrici a v Poprade.
Priatelia Zeme tvrdia, že vodárenské spoločnosti nedodržali podmienky, ktoré im pri prideľovaní eurofondov stanovila EK. Komisia obom spoločnostiam schválila štyri príspevky na vybudovanie kanalizácie a zlepšenie čistenia odpadových vôd za viac ako sto miliónov eur. Dotácia z fondov EÚ z toho predstavovala takmer 61 miliónov eur. V rokoch 2004 - 2006 bola v týchto spoločnostiach sprivatizovaná prevádzka. Podľa finančného memoranda, ktoré upravuje pravidlá pre použitie eurofondov, mala slovenská strana o tom vopred EK informovať, a snažiť sa s ňou dohodnúť. Vodárenské spoločnosti ani MŽP, ktoré je za tieto projekty zodpovedné, tak však neurobili. EK preto musela dodatočne preskúmať zmluvy o nájme a prevádzke vodárenskej infraštruktúry, ktoré Stredoslovenská vodárenská spoločnosť a Podtatranská vodárenská spoločnosť uzavreli s prevádzkovými firmami ovládanými nadnárodnou spoločnosťou Veolia. Vo februári poslala EK na Slovensko list, v ktorom upozornila na tri hlavné problémy: neúmernú dĺžku zmlúv o prenájme a prevádzke, nedostatočný opis kontroly a sankcií voči prevádzkovej firme a nevhodnosť vzorca na výpočet nájmu. Vodárenské spoločnosti pristúpili na zmeny v dvoch bodoch, ale najzávažnejšiu výhradu EK, ktorá sa týkala dlhého prenájmu, odmietli. Podľa EK je tridsaťročná lehota príliš dlhá a firma Veolia je tak vo svojom monopolnom postavení neprimerane zvýhodnená. Slovenská vláda zároveň dostala upozornenie, že ak lehotu prenájmu neskráti, EK má právo zrušiť dotácie pre všetky štyri projekty a dokonca vylúčiť Stredoslovenskú vodárenskú spoločnosť a Podtatranskú vodárenskú spoločnosť z prijímania ďalších príspevkov zo všetkých fondov EÚ.
Podľa Priateľov Zeme je za nedodržanie podmienok poskytnutia finančnej pomoci vo výške takmer 2 miliardy korún zodpovedný rezort životného prostredia. Jeho hovorca Peter Višváder však tvrdí, že "tieto tvrdenia vychádzajú z toho, že organizácia Priatelia Zeme – CEPA nepozná podrobnosti prípadu". V správe, ktorú agentúre SITA poskytol ďalej uviedol, že MŽP informovalo o tomto probléme EK listom v auguste 2005, bezprostredne po tom, čo sa o ňom dozvedelo. Vodárenské spoločnosti vtedy jednoducho nechceli komunikovať a neinformovali rezort. Zodpovednosť za vzniknutú situáciu nesú spomínané vodárenské spoločnosti. Rezort životného prostredia ich dlhšie obdobie upozorňuje na uvedené riziko vrátenia finančnej pomoci, ale akciovým spoločnostiam, ktoré vlastnia samosprávy a súkromný sektor, nemôže prikázať meniť podmienky zmluvy o nájme. Podotýkame, že v predchádzajúcom programovom období 2004 – 2006 bol riadiacim orgánom rezort výstavby a regionálneho rozvoja.
O ďalšom postupe v tomto prípade rozhodne vláda SR na stredajšom rokovaní.