Bratislava. V Iraku po takmer štyri a pol roku už nebudú pôsobiť žiadni slovenskí vojaci. Ich definitívne stiahnutie dnes potvrdil parlament. Do konca roka z krajiny odídu aj poslední dvaja vojaci z veliteľstva operácie Iracká sloboda. Takmer stočlennú jednotku ženistov stiahlo Slovensko z Iraku ešte vo februári.
Vláda Roberta Fica rozhodla o odsune vojakov vlani na jeseň, predchádzajúci súhlas parlamentu s ich vyslaním však naďalej platil. Z Iraku už stiahla svoje jednotky podľa dostupných údajov dvadsiatka krajín.
Slovenskí vojaci pôsobili v Iraku od leta 2003, v službe sa vystriedalo viac ako 700 príslušníkov. Na starosti mali najmä odmínovanie a ničenie nevybuchnutej munície, neskôr aj výcvik irackých síl. Štyria členovia slovenského kontingentu v Iraku zomreli.
Po februárovom odchode ženistov ostalo v Iraku 11 slovenských vojakov, ktorí sa podieľali na výcviku Iračanov a pôsobili v koaličných štáboch. V apríli z krajiny odišli piati dôstojníci z výcvikovej misie NATO, ďalších štyroch z vedenia operácie stiahlo ministerstvo v júli.
Stiahnutie jednotky prisľúbila Ficova vláda v programom vyhlásení. Premiér už skôr nasadenie slovenských vojakov v Iraku kritizoval a za nesprávny označoval aj americký vojenský zásah proti režimu bývalého prezidenta Saddáma Husajna.
Slovensko vyšle viac vojakov do Afganistanu a Kosova
Slovensko vyšle do operácií NATO v Afganistane a Kosove viac vojakov. S návrhom vlády dnes súhlasil parlament. V Afganistane bude na budúci rok pôsobiť ďalších viac ako 50 vojakov, ich počet sa tak navýši na 111. Do Kosova zas odíde vrtuľníková jednotka.
V súčasnosti v juhoafganskom Kandaháre v silách ISAF slúži 57 ženistov. Na starosti majú opravu letiska či odmínovanie.
Do krajiny vycestuje nová 35-členná strážna čata, ktorá bude strážiť leteckú základňu Tarín Kút v nepokojnej provincii Uruzgán. Osemčlenný zdravotnícky tím zas posilní na pol roka českú poľnú nemocnicu na letisku v Kábule. Ďalších niekoľko vojakov bude pôsobiť v provinčných rekonštrukčných tímoch, vo veliteľstve operácie ISAF a podieľať sa napríklad na výcviku afganskej armády. Výdavky na všetkých vojakov v Afganistane by mali v roku 2008 dosiahnuť 356 miliónov korún.
Posilní sa tiež slovenská misia v juhosrbskej provincii Kosovo, kde je v súčasnosti nasadených v spoločnom česko-slovenskom prápore 135 vojakov. Od polovice decembra do polovice júna budúceho roku budú v misii pôsobiť dva dopravné vrtuľníky Mi-17 a s nimi ďalších 39 vojakov. Náklady sa predpokladajú vo výške okolo 55 miliónov korún. Okrem toho pribudne od polovice budúceho roka do päť vojakov vo veliteľstvách operácie KFOR.
Parlament zároveň odobril rozšírenie právomocí vojakov v Kosove tak, aby mohli zakročiť pri potláčaní prípadných nepokojov medzi kosovskými Srbmi a Albáncami.
V súčasnosti má krajina v zahraničných misiách vo svete zhruba 530 vojakov.