Bratislava. Dôveryhodnosť parlamentu sa podľa predsedu NR SR Pavla Pašku po nástupe súčasnej vlády a nového vedenia parlamentu rapídne zvýšila. Uviedol to na dnešnom klubovom podujatí združenia Neformálne ekonomické fórum Hospodársky klub.
"Kým na konci minulého volebného obdobia bola dôveryhodnosť ľudí k parlamentu pre nečitateľnosť a podozrenia z korupcie okolo 20 percent, po nástupe novej vlády sa zvýšila na 50 až 60 percent," povedal Paška.
Podľa neho sa treba snažiť ľuďom dokázať, že parlament vytvára a ovplyvňuje kvalitu života a preto ho treba pozdvihnúť. "Pre mňa je kľúčové zvyšovať dôveryhodnosť parlamentu. Ako predseda NR SR presadzujem vzájomnú úctu, konsenzus a kultivovanú diskusiu," poznamenal.
Parlament nemôže podľa neho fungovať bez konfliktu, ale musí to byť systémový konflikt. Slováci však podľa neho vnímajú konflikt negatívne, myslia si, že poslanci sa len hádajú, čím klesá ich dôvera k parlamentu. "Hodnotové konflikty ale posúvajú krajinu dopredu. Harmónia a konsenzus sa reálne v parlamente nedá dosiahnuť," myslí si predseda NR SR.
Podľa neho aj médiá prispievajú k vytváraniu negatívneho obrazu parlamentu, pretože vyhľadávajú len kauzy a nepíšu o pozitívnych veciach.
"Parlament pracuje na základe ústavy a zákona o rokovacom poriadku, kde sú striktne dané pravidlá. Avšak reálne, čo sa deje v NR SR, sa nedá ustriehnuť. Ja si kolegov nevyberám, nemôžem ovplyvňovať ich výstupy, kde často používajú pejoratívne a urážajúce výrazy. Na zamedzenie poklesu dôveryhodnosti mám obmedzené nástroje. Niekedy funguje vľúdne slovo, inokedy musím postupovať tvrdšie," poznamenal Paška.
Predseda parlamentu hovoril aj o potrebe upraviť slovenskú ústavu. Konštatoval však, že v tomto volebnom období sa ta zrejme nestane, pretože medzi opozíciou a koalíciou by sa konsenzus nenašiel. Zmienil sa aj o zmene volebného systému z proporcionálneho na zmiešaný, čím by sa podľa neho vytvorila väčšia väzba medzi občanom a poslancom. Konštatoval však, že pre ústavnú väčšinu, ktorá by na to bola potrebná, by to zrejme neprešlo.