Bratislava 11. decembra (TASR) - Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv zorganizovalo na dnes Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) a kancelária Verejného ochrancu práv (VOP) slávnostné zhromaždenia na tému Medzinárodná ochrana ľudských práv a Slovenská republika.
"Hlavným cieľom dnešného zhromaždenia bolo upozorniť kompetentných, aby sme sa snažili ratifikovať všetky medzinárodné dohovory, ktoré zabezpečia čo najširší okruh práv. A to ľudských práv a slobôd pre všetkých našich občanov, ale aj pre všetkých, ktorí sa nachádzajú na našom území," uviedla pre TASR vedúca Kancelárie VOP Henrieta Antalová. Zároveň vysvetlila, že ide o tie medzinárodné dokumenty OSN a Rady Európy, ktoré ešte ratifikované neboli, alebo tie, ktorých ratifikácia sa pripravuje aj s istými výhradami.
Snahou Kancelárie VOP je tiež docieliť, aby sa slovenský ombudsman stal zároveň národným preventívnym mechanizmom v súvislosti s opčným protokolom proti dohovoru o mučení, ktorý u nás ešte nebol ratifikovaný. Práve z neho vyplýva, že je povinnosťou štátu, ktorý k nemu pristúpi, zriadiť národný preventívny mechanizmus. "V Českej republike je to verejný ochranca práv," uviedla Antalová, "ombudsman rieši individuálne sťažnosti, takto by mal zo zákona právomoc ísť do ústavov, do ktorých dnes nemá právomoc ísť."
Antalová tiež upozornila, že do základných ľudských práv sa zasahuje aj na Slovensku. "V zariadeniach sociálnej starostlivosti alebo zdravotníckych zariadeniach sa často zasahuje do základného práva na súkromie a do ľudskej dôstojnosti," zdôraznila. Ako príklad uviedla bežné úkony, ako je toaleta občanov pripútaných na lôžko. "Toaleta sa vykonáva do hygienických kresiel pred zrakmi ostatných spoluobčanov, čo ponižuje ľudskú dôstojnosť," vysvetlila.
Ďalším príkladom sú zariadenia kde sú umiestnení aj sebestační seniori. "Často nemajú kľúče od svojich miestností, bez súhlasu nemôžu opustiť zariadenie. Niekedy je to v tej súvislosti, že ide o ochranu ich osobnosti, a to pokiaľ majú nejaké problémy, no nie vždy je to opodstatnené," konštatovala Antalová. Riešením by podľa jej slov mala byť napríklad prax, že budú mať kľúče od osobného stolíka, aby si mohli zamykať svoje osobné vlastníctvo.
Henrieta Antalová poukázala aj na zaužívané postupy v trestnoprávnych zariadeniach. "Pri prehliadkach by mal byť prítomný iba lekár a nie dozorcovia, aby to nemalo kolektívny charakter," uviedla. "Takisto sa zasadzujeme za to, aby boli v zariadeniach ústavnej výchovy a zariadeniach pre cudzincov v čo najmenšej miere používané kamery a mreže," dodala.
Pri dodržiavaní ľudských práv a slobôd pomáha na Slovensku aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva a mimovládne organizácie. Ich výhodou je podľa Antalovej skutočnosť, že sa im zveria občania, ktorí nejdú na políciu a neoznamujú trestné činy, ktoré sa voči nim stali. Mimovládne organizácie tak môžu následne tieto prípady adekvátnym spôsobom postupovať kompetentným orgánom.