Slovensko má na Golanských výšinách vojakov od mája 1998, v misii UNDOF sa ich doteraz vystriedala viac ako tisícka. Na starosti majú hliadkovanie a pozorovanie. "Prebiehajú intenzívne rokovania s chorvátskou stranou, ktorá má záujem nás vystriedať na Golanských výšinách," povedal dnes novinárom minister obrany František Kašický.
Misia UNDOF vznikla v roku 1974 a jej úlohou je sledovať dodržiavanie prímeria medzi Sýriou a Izraelom. Sýrske Golanské výšiny okupoval Izrael od roku 1967.
Vláda dnes zároveň schválila navýšenie počtu pozorovateľov na Blízkom východe v misii UNTSO, ktorá vykonáva pozorovateľskú činnosť na hraniciach Libanonu, Sýrie a Izraela. Na budúci rok pribudnú k terajším dvom slovenským vojakom ďalší traja. Od januára Slovensko obsadí pozíciu vedúceho pozorovateľskej skupiny na Golanských výšinách, dvaja slovenskí dôstojníci budú do misie vyslaní v druhej polovici budúceho roka. Náklady na misiu by mali podľa ministra dosiahnuť na budúci rok necelých 1,4 milióna korún.
Na pozorovateľské miesta chce ministerstvo podľa Kašického vyslať ľudí, ktorí majú skúsenosti z toho regiónu a podobných musí, ako i vynikajúce jazykové znalosti.
V súčasnosti slúži v zahraničných operáciách zhruba 530 slovenských vojakov. Parlament v utorok súhlasil s navýšením počtu vojakov v Kosove a Afganistane. Naopak potvrdil definitívne ukončenie slovenskej misie v Iraku.
Vláda už skôr odsúhlasila plán ministerstva sústrediť sa celkovo na tri väčšie zahraničné vojenské operácie. "Od nástupu do funkcie ministra obrany sme sa absolútne zhodli s generálnym štábom, že pôsobenie ozbrojených síl SR v niekoľkých operáciách medzinárodného krízového manažmentu nie je vhodné," poznamenal minister.