Poslanci sa zaoberajú petíciou na ochranu druhého piliera dôchodkového sporenia, ktorú podpísalo vyše 126-tisíc ľudí. Petícia, ktorú iniciovala SDKÚ-DS, požaduje zabezpečiť ústavným zákonom, aby sa neprijímali zmeny zhoršujúce postavenie dôchodcov a nepresadzovali zmeny v druhom pilieri v neprospech sporiteľov.
Poslankyňa za SDKÚ-DS Iveta Radičová kritizovala novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá zmenila fungovanie druhého piliera. Prijatú novelu nepovažuje za dobrú. Nepáči sa jej, že sa vytvoria dve kategórie dôchodcov - jedni, ktorí budú v prvom pilieri a druhí v druhom pilieri. „Aký bude mať dopad existencia dvoch paralelných dôchodkových systémov?“ pýtala sa v pléne.
Návrh uznesenia, podľa ktorého parlament iba berie petíciu na vedomie, žiada doplniť. Od vlády chce, aby do 11. januára predložila správu o spôsobe vysporiadania sa s požiadavkami, ktoré sú v petícii, v rámci prípravy ďalšej novely o sociálnom poistení, tzv. veľkej novely.
Opozícia chcela rokovať o petícii ešte pred prijatím novely zákona o sociálnom poistení, ale neuspela.
Tóthová: Občania sa pre vstup do 2. piliera nemohli kvalifikovane rozhodnúť
Občania SR sa podľa poslankyne Národnej rady SR za ĽS-HZDS Kataríny Tóthovej nemohli kvalifikovane rozhodnúť pre vstup do druhého piliera. Ako uviedla počas dnešnej diskusie k petícii občanov SR za rešpektovanie názoru verejnosti na smerovanie dôchodkového zabezpečenia, príčinou mali byť jednostranné informácie o reforme dôchodkového systému. Tóthová reagovala na vystúpenie podpredsedníčky SDKÚ-DS Ivety Radičovej, ktorá poslancov upozorňovala na riziká spojené s priebežným systémom dôchodkového zabezpečenia.
Radičová sa nazdáva, že pri zachovaní demografického trendu, môže priebežný systém v budúcnosti existovať len pri vykonaní parametrických úprav. Takými je napríklad posunutie veku odchodu do dôchodku, zmena výšky odvodov, zníženie výšky dôchodkov či redukcia valorizácie. Principiálnym základom neistoty v priebežnom systéme je podľa Radičovej existencia príliš veľkého množstva premenných. Tóthovej zároveň odkázala, že povinnosť informovať občanov má koalícia aj opozícia.
Zmienenú petíciu iniciovala opozícia v čase, keď bola novela zákona o sociálnom poistení z dielne ministerky práce Tomanovej, v druhom čítaní. Poslanci sa usilovali, aby sa parlament petíciou zaoberal pred hlasovaním o novele, čo sa im nepodarilo. Po tom, čo nové znenie zákona vinou protirečivého znenia prezident nepodpísal a vrátila sa do parlamentu, opozícia svoje úsilie zopakovala s rovnakým výsledkom.
Dôchodková petícia vyvolala diskusiu aj o politickej kultúre
Poslankyňa za SMK Klára Sárközy kritizovala, že vládna koalícia nezaradila rokovanie o petícii na ochranu druhého piliera dôchodkového sporenia pred novelu zákona o sociálnom poistení. „Žiaľ, neboli sme vypočutí,“ konštatovala v pléne Sárközy. Petícia, ktorú podpísalo vyše 126-tisíc ľudí, požadovala zabezpečiť ústavným zákonom, aby sa neprijímali zmeny zhoršujúce postavenie dôchodcov a nepresadzovali sa zmeny v druhom pilieri v neprospech sporiteľov.
Poslankyňa za Smer-SD Oľga Nachtmannová obvinila bývalú vládu Mikuláša Dzurindu, že druhým pilierom zhoršila postavenie súčasných dôchodcov. Jana Vaľová zo Smeru-SD povedala, že niektorí opoziční poslanci sa správajú farizejsky, pretože nie sú súčasťou druhého piliera, ale obhajujú jeho existenciu.
Vaľová vyčítala Sárközyovej, že hovorila lámanou slovenčinou, a preto si nie je istá, či jej vždy porozumela. Predsedajúci Viliam Veteška ju rázne upozornil, aby sa zdržala takýchto vyjadrení. „Ide o rozum a nejde o to, kto koho zatlačí do zeme,“ povedal Vaľovej Veteška s tým, že v parlamente by sa malo spolupracovať a mala by v ňom víťaziť múdrosť. Nepáčia sa mu hodnotenia, akú slovenčinu majú poslanci. „To strašne dráždi,“ upozornil Veteška.
Podpredsedovi NR SR Milanovi Hortovi z SDKÚ-DS sa nepáči, ako sa koalícia postavila k petícii. „Žijeme v demokracii, ak niekto niečo podpísal, tak vyjadril svoj názor, oni nie sú hlúpi, ani zavedení,“ obhajoval v pléne Hort podpísaných ľudí. Keď bola petícia prekontrolovaná, niekoľko dní ležala v kancelárii predsedu parlamentu Pavla Pašku, aby sa rýchlo nedostala na rokovanie výborov, konštatoval Hort. Nepozdáva sa mu, že hoci novelu zákona o sociálnom poistení prezident vrátil pre zmätočné ustanovenia, o petícii sa nerokovalo pred opätovným hlasovaním o novele, ktoré bolo na začiatku tejto schôdze. „To je tá nová politická kultúra, keď parlament urobí iba to, čo mu vláda dovolí?“ poznamenal Hort.
Autor: mv

Beata
Balogová
