"Program deformuje výchovu mládeže k rodinným hodnotám a podporuje také formy správania, ktoré rodinu oslabujú a rozkladajú," uviedol Tondra v jednom z piatich bodov, v ktorých biskupi naformulovali výhrady voči dokumentu. Podobný plán sa už nepodarilo odsúhlasiť za minulej vlády Mikuláša Dzurindu.
Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že materiálom chcelo vyvolať verejnú debatu tak, aby pripomienky podľa potreby do materiálu zapracovalo. "Materiál je predmetom medzirezortného pripomienkového konania, jeho cieľom bolo vyvolať na túto tému verejnú diskusiu, čo sa nám (zdá sa) podarilo," informovala ČTK hovorkyňa ministerstva Silvia Balázsiková.
Dokument podľa najvyšších predstaviteľov katolíckej cirkvi na Slovensku vnucuje spoločnosti individualistickú etiku, "konzumistickú ideológiu" a v skutočnosti nerieši problém sexuálneho zdravia. Program tiež nerešpektuje právo rodičov na výchovu detí podľa ich svedomia a náboženstva a celkovo odporuje učeniu cirkvi, napísal Tondra v liste.
Hovorca KBS Jozef Kováčik pre ČTK zdôraznil, že cirkev sa v liste postavila proti celému materiálu. Ten je podľa neho "pokusom lobistických skupín presadiť princípy, ktoré sa nezlučujú s princípmi života a so slobodným rozhodnutím rodičov a zamedzujú slobodnú voľbu svedomia".
Materiál vymenoval za najdôležitejšie ciele zlepšenie kvality a dostupnosti zdravotníckych služieb sexuálneho a reprodukčného zdravia, monitoring a kontrolu sexuálne prenosných infekcií vrátane HIV/AIDS a prevenciu onkologických ochorení, boj proti domácemu násiliu, sexuálnemu zneužívaniu a obchodovaniu so ženami. Zdôraznil i potrebu hlbšej sexuálnej výchovy.
Z kontroverzných tém dokument spomenul napríklad potrebu zachovania dostupnosti interrupcií, proti ktorým cirkev tradične vystupuje, a vyslovil sa za povolenie registrácie interrupčných tabletiek. Práve širšie užívanie antikoncepcie, ktorú cirkev tiež neschvaľuje, dal materiál na podklade štatistík do súvislosti s poklesom umelých potratov v posledných rokoch.
Sexuálna výchova sa na školách vyučuje v rámci iných predmetov, napríklad cirkevné školy však pristupujú k výuke zdržanlivo. Podľa plánu ministerstva by sa mala vyučovať bez ohľadu na typ školy a náboženstvo. V súčasnosti sa nedostatok sexuálnej výchovy podľa úradu prejavuje aj na vysokom počte neželených tehotenstiev a následných interrupcií u dievčat vo veku do 19 rokov.