Bratislava 12. decembra (TASR) - Z celkového počtu vyše 42 500 zamestnancov pôsobiacich v inštitúciách EÚ mala SR k 30. septembru 2007 na týchto postoch asi 575 občanov, z toho 243 ľudí pôsobilo v Európskej komisii (162 žien a 81 mužov). Okrem tohto orgánu má SR personálne zastúpenie aj v Sekretariáte Rady EÚ aktuálne na úrovni cca 70 osôb na rôznych pozíciách.
Ako vyplýva zo Stratégie SR pri príprave, nominácii a obsadzovaní postov v inštitúciách EÚ do roku 2013, ktorú dnes schválila vláda, Slovensko má v súčasnosti spolu s ďalšími novými členskými krajinami EÚ právo na prednostné obsadzovanie postov v rámci Európskej komisie (EK) počas sedemročného prechodného obdobia, ktoré sa končí v roku 2010.
Do tohto termínu má SR možnosť v EK obsadiť 279 postov z približne 3400, ktoré boli celkovo určené pre nové členské krajiny. Chýba nám teda ešte zaplniť 36 pracovných pozícií. Totiž práve v spomínanom roku, keď sa ukončí prechodné obdobie pre SR, budú slovenskí kandidáti na pozície v európskych inštitúciách súťažiť nielen spolu so záujemcami z nových členských štátov, ale s uchádzačmi zo všetkých 27 krajín EÚ. "Kľúčom k aktívnejšiemu a úspešnejšiemu zastúpeniu Slovenska je kvalitná príprava a zodpovednosť jednotlivých ústredných orgánov pripraviť kvalitných uchádzačov na posty v inštitúciách najmä v úrovniach stredného a vyššieho manažmentu," konštatuje sa v stratégii.
Ako materiál ďalej uvádza, Slovensko je súčasťou EÚ a je potrebné, aby v štruktúrach európskych inštitúcií bolo zamestnaných čo najviac a čo najkvalitnejších slovenských zástupcov. Aby to bolo možné dosiahnuť, Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR aj prostredníctvom Slovenského zastupiteľstva pri EÚ uskutočňuje alebo uskutočňovalo distribúciu informácií o voľných miestach pre národných expertov či vedenie databázy kandidátov na pozície stredného a vyššieho manažmentu.
V októbri 2006 bola pre riaditeľov osobných úradov ústredných orgánov štátnej správy zorganizovaná pracovná cesta do Bruselu, v rámci ktorej sa oboznámili s fungovaním európskych inštitúcií a obsadzovaním postov v európskych inštitúciách.
MZV SR v spolupráci s Academiou Istropolitana Nova pripravilo aj sedem školení a seminárov určených pre uchádzačov o prácu v európskych inštitúciách. Okrem toho sa rezort lektorsky spolupodieľa na prednáškach na pôde vysokých škôl a úradov práce, sociálnych vecí a rodiny s cieľom oboznámiť a zvýšiť pripravenosť slovenských uchádzačov o prácu v európskych inštitúciách.