Banská Bystrica 12. decembra (TASR) - Banskobystrický Dom kultúry jeho nový majiteľ, spoločnosť VAV invest s.r.o. Banská Bystrica, premenuje 13. decembra na Europa Culture Center (ECC). Stane sa tak na podujatí nazvanom Noc čarodejníc, na ktorom vystúpia viacerí známi slovenskí i zahraniční umelci. Nový názov i logo predstavili zástupcovia spoločnosti novinárom už dnes.
Spoločnosť objekt kúpila od Odborového zväzu (OZ) KOVO vo výberovom konaní, pretože ponúkla najvýhodnejšie podmienky. Predávajúci sa však s kupujúcim dohodli, že sumu, za ktorú ho odborári predali, nezverejnia. Je totiž obchodným tajomstvom, ale podľa dobre informovaného zdroja neprevýšila 100 miliónov korún.
Nový majiteľ objektu informoval, že do rekonštrukcie chce investovať približne 600 miliónov korún. Plánuje ho prestavať na moderné kultúrne centrum, ktoré teraz v Banskej Bystrici chýba. Mala by v ňom byť okrem iného aj sála pre asi 2500 návštevníkov, v ktorej by sa častejšie konali väčšie kultúrne a spoločenské podujatia.
Spoločnosť ECC s.r.o., ktorú vytvoril nový majiteľ, prevzala objekt v polovici novembra. Nachádzal sa v havarijnom stave, akútne problémy sa riešili pri zachovaní plnej prevádzky. "Robili sme nevyhnutné opravy sociálnych zariadení i niektorých častí technických zariadení. Stálo to približne milión korún," povedal technický manažér spoločnosti ECC, s.r.o., Peter Farárik. Najväčšie problémy boli s kanalizáciou a sociálnymi zariadeniami, ktoré boli podľa neho v takom stave, že sa to dá "ťažko nazvať len havarijným". Dodal, že do vyčistenia objektu, vytvorenia nových administratívnych priestorov a novej techniky je nevyhnutné v krátkom čase investovať dva až tri milióny korún.
S kompletnou rekonštrukciou objektu plánuje nový majiteľ začať koncom budúceho roka. Zatiaľ nevie, či sa uskutoční postupne, alebo naraz. Po rekonštrukcii bude objekt i naďalej fungovať ako multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum, ktoré poskytne priestor všetkým žánrom kultúry a umenia.
Dom kultúry chcelo od odborárov získať aj mesto Banská Bystrica. Rokovanie o jeho predaji sa však skončilo neúspešne. OZ KOVO totiž napriek tomu, že mesto už dohodlo s odborárskou základnou organizáciou, ktorá ho spravovala, predbežnú cenu, vypísal na jeho predaj výberové konanie. Banskobystrický magistrát, ktorý bol ochotný zaplatiť 20 až 25 miliónov korún, sa do neho neprihlásil. Spoločnosť VAV invest ponúkla niekoľkonásobne viac ako mesto a ďalší záujemcovia, preto ho získala.