"Jedna z vecí, ktoré plánujem robiť (...), je osobne pracovať na dosiahnutí programu zrušenia víz pre Slovensko," povedal Obsitnik. Počas jeho pôsobenia na Slovensku sa chce tiež sústrediť na to, aby Slovensko lepšie chápalo zahraničnú politiku Spojených štátov, dodal. Snaha Bratislavy dosiahnuť zrušenie vízovej povinnosti pre Slovákov cestujúcich do USA patrí k často diskutovaným otázkam medzi Slovenskom a Spojenými štátmi.
Nový americký veľvyslanec sa narodil v roku 1938 v Moravanoch neďaleko Michaloviec, ešte v ten istý rok však spolu s rodičmi emigroval. Obsitnik hovorí po slovensky, novinárom sa dnes krátko prihovoril aj vo východoslovenskom nárečí. V USA pôsobil na manažérskych postoch vo viacerých firmách ako IBM či Unisys.
Do budúceho pondelka zostane Vincent Obsitnik v Bratislave, potom odcestuje na východné Slovensko, kde má príbuzných. Najprv sa zastaví v Košiciach, potom navštívi Prešov. V oboch mestách ho prijmú primátori i župani samosprávnych krajov. "Odtiaľ pôjdem do Moravian, kde som sa narodil. Potom do Humenného, kde sa stretnem s primátorom. Navštívim aj Adidovce pri Humennom, ktoré sú domovom rodu Obsitnikovcov," dodal americký veľvyslanec.
Vincent Obsitnik a jeho manželka Annemarie sa po návšteve príbuzných v humenskom okrese vrátia do Košíc, kde strávia Vianoce. Rád by navštívil aj Vysoké Tatry, ktoré sa mu veľmi páčia. "Bohužiaľ, nie som lyžiar. Kedysi som ním bol, ale po ťažkom úraze som to nechal," dodal Obsitnik. Netají sa tým, že pozná spisovnú slovenčinu i východoslovenské nárečie. "Ta možemo hutoric po slovensku, ta co," povedal žartovne pre médiá.
Slovensko patrí k spojencom Spojených štátov. V posledných rokoch podporovalo aj vojenské akcie Spojených štátov v Iraku a Afganistane. Vláda Roberta Fica však presadila stiahnutie slovenských vojakov z Iraku, minister zahraničných vecí Ján Kubiš zas začiatkom roka vyhlásil, že politika slovenskej vlády je orientovaná viac na EÚ ako na USA.
Autor: zh

Beata
Balogová
