Poprad 12. decembra (TASR) - Podtatranská vodárenská spoločnosť (PSV) už dva roky argumentuje, že nepochybila v prípade projektu dostavby ČOV Poprad-Matejovce financovaného z európskych fondov. Riaditeľ Vladimír Pastorek dnes pre TASR spresnil, že problém súvisí so založením dcérskej prevádzkovej spoločnosti.
Založená bola v decembri 2004. V súlade so zmluvou o financovaní oznámenie doručili Európskej komisii prostredníctvom rezortu životného prostredia. "Dva roky argumentujeme, že z našej strany nedošlo k žiadnym zmenám, ktoré by ovplyvnili projekt," konštatoval riaditeľ.
Ide o dostavbu Čistiarne odpadových vôd (ČOV) Poprad-Matejovce, ktorá je už rok v skúšobnej prevádzke. Dosahuje vynikajúce parametre a slúži ako referenčná nielen pre Slovensko a Česko, ale aj v zahraničí oceňujú, že sa podarilo vybudovať takýto komplex. "Projekt predstavuje 19,4 milióna eur, zo strany únie je to približne 510 miliónov Sk. Zo sumy 1,4 miliardy Sk, čo je hodnota celej stavby, je to približne 35 percent," priblížil riaditeľ. V rámci dostavby ČOV, ktorej výstavba bola kvôli nedostatku zdrojov dlhodobo pozastavená, predstavoval tento podiel 67,5 percenta.
Podľa riaditeľa v súvislosti s čerpaním prostriedkov z eurofondov ide o tri okruhy problémov, teda výšku nájmu, definovanie monitoringu, kontroly a sankcií voči prevádzkovej spoločnosti a dobu nájmu.
"Argumentovali sme, že doba nájmu 30 rokov je adekvátna. Je podložená finančno-ekonomickou analýzou a ďalšími faktami. Po poslednom rokovaní v Bruseli už tento problém nie je," informoval Pastorek. Ako povedal, v hre zostávajú garancie na dofinancovanie v prípade, že dôjde ku korekciám dotácií. "Dnes sme zaslali dodatok k zmluve o financovaní, kde garantujeme, že v prípade korekcií tento objem zabezpečíme a uhradíme. Verím, že k takejto situácii nedôjde, keďže nie je relevantný dôvod".
Do konca týždňa predložia aj materiál o sprísnení sankcií voči prevádzkovej spoločnosti v prípade neplnenia povinnosti, hoci ich súčasné nastavenie označil riaditeľ za dostatočné.