BANSKÁ BYSTRICA 12. decembra (SITA) – Priatelia Zeme-CEPA dostali zo Slovensko-českého ženské fondu už po druhýkrát grant, tentokrát vo výške 130 tisíc korún na projekt „Mladé rómske líderky.“ Agentúru SITA o tom informovala jeho projektová koordinátorka Darina Diošiová.
Občianske združenie Priatelia Zeme-CEPA začalo spoluprácu s rómskymi deťmi v roku 2004, po tom, ako za nimi prišli dvaja Rómovia s prosbou, aby pracovali s ich deťmi. Podľa ich slov „ony jediné majú ešte šancu na rozvoj.“ Rómske deti sa mnohokrát nemohli uchytiť v živote práve preto, že im chýbali základné zručnosti. Združenie Priatelia Zeme-CEPA s deťmi pracuje aj naďalej. Na báze projektov a grantov už vyskúšali metódy umeleckej práce – deti si založili hudobnú kapelu i divadelný krúžok. Neskôr organizátori do projektu zapojili aj ženy – matky detí. Na prvom sedemmesačnom projekte, na ktorý dostali grant zo Slovensko-českého ženského fondu, sa zúčastnilo 13 dievčat a ich matiek. Bol zameraný na rómske dievčatá a ženy z osady Lešť. „Začali sme s tromi ženami, ostatné neveriacky sedeli doma. Po každej našej debate si zo stretnutia odniesli pozornosť – balíček kozmetiky alebo písacích potrieb pre deti a dobrý pocit,“ hovorí Diošiová. Organizovali pre ne stretnutia s odborníkmi – s lekármi, dobrovoľníkmi, ktorí s nimi diskutovali na tému diskriminácie, o zdravom životnom štýle, o starostlivosti o deti, ale aj o bylinkách či pohybe na zdravom vzduchu. Rómky aj samy prišli s témou, požadovali stretnutie s kňazom, aby im porozprával o posmrtnom živote.
Podľa Diošiovej je v projekte dôležité pokračovať aj preto, lebo postupne odbúrava predsudky voči Rómom. „Keď vidia ostatní obyvatelia obce, aké sú ženy z osady aktívne či už pri diskusiách alebo kultúrnych aktivitách, je to viac ako tisíc prednášok,“ tvrdí. Prvý projekt mal u rómskych žien veľký úspech. Príjemným prekvapením bolo, keď po jeho skončení prišli za koordinátorkou dievčatá s návrhom, aby spolu pripravili ďalší. Slovensko-český ženský fond ich opäť podporil, tentokrát dostali 130 tisíc korún. Nový projekt je zameraný na mladé ženy do 26 rokov. Začali s ním už začiatkom decembra, skončí sa v polovici budúceho roka. Rozdiel oproti predchádzajúcemu je v tom, že sú vopred vybrané témy – na každý mesiac jedna. „Raz do týždňa pozveme hosťa a budeme s dievčatami hovoriť o osobnostnom rozvoji, porovnáme ich postavenie v rodine so ženami z väčšinovej populácie, zameriame sa na vybrané životné zručnosti potrebné na získanie práce či organizovanie podujatí. Nevyhneme sa ani citlivejším témam ako plánované rodičovstvo alebo domáce násilie,“ uviedla Diošiová. Dvanásť rómskych dievčat vycestuje na exkurzie do komunít, kde sú rómske ženy nejakým spôsobom úspešné buď ako koordinátorky aktivít, lektorky, novinárky, či študentky univerzít.
V praxi pomáha aj spolupráca s nitrianskym Ústavom romologických štúdií, v rámci ktorej Priatelia Zeme-CEPA ponúkajú budúcim sociálnym pracovníkom šancu otestovať sa priamo v teréne. Slúži na to Centrum pre aplikáciu a prax, kde sa študenti zapájajú do aktivít s rómskymi deťmi a ženami, zbierajú informácie pre svoj výskum a sledujú tvorbu projektov.