KOŠICE 12. decembra (SITA) - Bakteriálnym pneumokokovým infekciám, ktoré najviac ohrozujú životy detí do šesť rokov a potom ľudí starších ako 65 rokov, možno predchádzať očkovaním, ktoré by sa malo zaviesť aj u nás podobne ako je to v dvanástich okolitých krajinách. U nás sa však takéto očkovanie zatiaľ bežne nerobí. Uviedla to dnes na tlačovej besede riaditeľka Detskej fakultnej nemocnice (DFN) v Košiciach Ingrid Urbančíková. Dodala, že najnebezpečnejším ochorením je pneumokoková meningitída, ktorá postihuje predovšetkým deti zdržiavajúce sa v detských kolektívoch – jasliach a škôlkach. Informovala, že v košickej škôlke na Nešporovej ulici budú robiť bezplatné dobrovoľné očkovanie detí na základe súhlasu rodičov. Využijú na to grant poskytnutý farmaceutickou firmou, ktorá vakcínu vyrába. Ako uviedla Urbančíková, v škôlke je 96 detí, pričom práve zisťujú záujem rodičov o ich očkovanie. Očkovanie sa má uskutočniť v januári.
V Košiciach tohto roku v DFN liečili 23 ťažkých prípadov infekcií detí, pričom v dvoch prípadoch šlo o pneumokokovú meningitídu. Projekt očkovania detí konjugovanou pneumokokovou vakcínou v košickej materskej škôlke je už štvrtým na Slovensku. Tento rok sa dvakrát takéto očkovanie urobilo v Banskej Bystrici - v jasliach a v detskom domove, tretie bolo v materskej škole v Bratislave.
Podľa doterajších poznatkov plošné očkovanie detí proti pneumokokom vedie k zníženiu invazívnych pneumokokových ochorení nielen u detí, ale zaznamenal sa ich výrazný pokles u dospelých, ktorí neboli očkovaní.