Bratislava 13. decembra (TASR) - Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška oceňuje, že lídri európskych krajín podpísali dnes v Lisabone reformnú zmluvu EÚ. Tento moment považuje za jeden z ďalších významných historických medzníkov na ceste k lepšej európskej budúcnosti.
"Paška sa od nástupu do svojej funkcie aktívne zasadzoval za obnovenie dialógu o európskej ústavnej zmluve. Napriek tomu, že tento projekt napokon nenašiel svoje uplatnenie, reformnú zmluvu považuje z obsahového hľadiska za takmer totožnú s ústavnou zmluvou a jej schválenie pokladá nielen za dobrú správu pre Európu, ale aj za dobrú správu pre celé Slovensko," uviedol v stanovisku jeho hovorca Jozef Plško. Podľa predsedu NR SR reformná zmluva vytvára priestor pre silný "sui generis" subjekt medzinárodného práva, zvýšenie ekonomického potenciálu starého kontinentu a predovšetkým pre nárast konkurencieschopnosti Európskej únie na globálnom trhu.
Zároveň si Paška myslí, že vďaka reformnej zmluve bude rozhodovanie v Európskej únii transparentnejšie, členské štáty budú môcť v spoločných otázkach konať efektívnejšie a právne záväzná Charta základných práv EÚ zdôrazní sociálnu dimenziu uskutočňovaných zmien. Okrem toho ho teší, že sa v legislatívnej oblasti posilní úloha národných parlamentov. "Napokon Európska únia bude vďaka Lisabonskej zmluve lepšie pripravená aj na ďalšie rozširovanie. Európa bude vďaka tejto zmluve demokratickejšia, efektívnejšia, sociálnejšia a otvorenejšia. A presne takto si ja modernú Európu predstavujem," vyhlásil Paška. Podľa neho je našou povinnosťou hľadať vyváženú hranicu medzi národným a európskym, medzi národnými špecifikami a spoločnými európskymi záujmami. Má sa to týkať takej hranice, ktorá neohrozí ekonomický a politický potenciál zjednotenej Európy ako silného hráča na poli medzinárodných vzťahov.
"Ak chce Európska únia obstáť v globálnej konkurencii, musí sa stať silnou mocnosťou so všetkým, čo k tomu patrí. Osobne som presvedčený, že v dnešnom globálnom svete je potrebné spájať sily, lebo jedine tak môžeme efektívne prispieť k realizácii národných záujmov," podotkol. Podľa neho je reformná zmluva veľkým krokom vpred v procese posilňovania Európskej únie. "Ja som presvedčený, že čím silnejšia bude Európska únia, tým silnejšia bude aj Slovenská republika," pokračoval.
Hlavy štátov a vlád členských krajín EÚ podpísali dnes v Portugalsku Lisabonskú zmluvu, ktorou sa menia a dopĺňajú základné dokumenty EÚ Zmluva o Európskej únii a Zmluva o založení Európskeho spoločenstva. Ak ju ratifikuje všetkých 27 členských krajín EÚ, vstúpi do platnosti v roku 2009.