Bratislava 14. decembra (TASR) - Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) sú presvedčení, že Slovenský rozhlas (SRo) ako jeden z kľúčových poskytovateľov verejnej služby má občanom Slovenskej republiky umožniť prístup k širokému spektru programov, ktoré im nie sú spôsobilé ponúknuť komerčné rozhlasové stanice.
Uvádza sa to vo výzve, ktorú dnes odovzdalo 43 poslancov NR SR Rozhlasovej rade a generálnej riaditeľke SRo. S touto iniciatívou prišiel poslanec NR SR Dušan Jariabek. "Súčasné vedenie SRo sústavne argumentuje zlou finančnou situáciou. Takto zdôvodňovalo aj drastické zníženie počtu interných tvorivých zamestnancov SRo, týmto sa vysvetľuje už niekoľko mesiacov trvajúce úsilie zdecimovať najstaršie slovenské profesionálne hudobné teleso, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a neustále sa problematizuje spôsobilosť SRo šíriť vysielanie pre národnostné menšiny na stredných vlnách," uvádza sa ďalej vo výzve.
NR SR podľa poslancov vyvíja úsilie zabezpečiť cez nový zákon o koncesionárskych poplatkoch lepšiu finančnú situáciu pre obe verejnoprávne médiá a ministerstvo kultúry zabezpečilo pre SRo popri príspevku na národnostné vysielanie na stredných vlnách i mimoriadnu dotáciu na umorenie starých dlhov.
Vedenie SRo však podľa 43 poslancov NR SR na tieto kroky nereaguje úsilím skvalitniť poskytované služby a plniť dôsledne úlohy definované v zákone. Naopak, najnovšie núti umeleckých zamestnancov Symfonického orchestra SRo (SOSR) prejsť na znížený zamestnanecký úväzok, čo vyvoláva podozrenie, že súčasné vedenie Slovenského rozhlasu ani po dvoch rokoch nepochopilo, že SOSR je rešpektované umelecké teleso a nie náhodné zoskupenie rutinných interpretov. Ako je ďalej vo výzve uvedené, v kuloároch sa dokonca najnovšie hovorí o zámere vedenia SRo likvidovať s odvolaním sa na finančnú situáciu aj Rádio Devín, kam pri reorganizáciách popresúvalo všetky umelecké relácie a náročnejšie kultúrne programy.
Podpísaní poslanci NR SR naliehavo vyzývajú vedenie SRo, aby energiu investovalo do hľadania spôsobov, ako pracovať lepšie a kvalitnejšie a nie do formulovania prázdnych výhovoriek. Apelujeme na Radu Slovenského rozhlasu, aby dôslednejšie tlmočila záujem verejnosti a kontrolovala, aby vedenie Slovenského rozhlasu nerobilo nezvratné deštrukčné kroky, najmä vo vzťahu k Symfonickému orchestru Slovenského rozhlasu a smerom k národnostnému vysielaniu.