BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Napriek snahe vlády SR urovnať problémy stále hrozí, že dve vodárenské spoločnosti budú musieť vrátiť miliardy, ktoré dostali od Európskej komisie (EK) na budovanie vodovodov a kanalizácií. Tvrdia to Priatelia Zeme-CEPA v stanovisku, ktoré agentúre SITA poslal mediálny koordinátor spoločnosti Milan Šebo. Problémy podľa Priateľov Zeme vznikli privatizáciou Podtatranskej a Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti.
Podľa materiálu, ktorý vláda SR schválila v stredu 12. decembra síce EK teraz neprijme rozhodnutie o zastavení platieb a nechá slovenskej strane priestor na vyriešenie tohto problému, v liste zo 7. decembra však EK jasne potvrdila, že „v minulosti identifikované nedostatky pretrvávajú a mali by byť zmenené pred prijatím finálnej verzie zmluvy,“ píše Šebo. Podľa EK toto stanovisko neznamená definitívne rozhodnutie a v budúcnosti môže EK stále pristúpiť k sankciám, ak zistí, že nové prevádzkové zmluvy sú v rozpore s pravidlami Európskej únie „s prihliadnutím na výberové konania a dobu trvania kontraktov,“ tvrdia Priatelia Zeme-CEPA. Naďalej platí stanovisko EK, že tieto dve vodárenské spoločnosti sa nebudú môcť uchádzať o žiadne granty z fondov EÚ.
„Vyjadrenie riaditeľa Podtatranskej vodárenskej spoločnosti o tom, že privatizácia nemala žiadny vplyv na projekt dostavby čistiarne odpadových vôd je polopravdou. Tento projekt EK podporila ako investíciu, ktorá bude prevádzkovaná verejným subjektom a tomu zodpovedala aj výška grantu. Privatizáciou a uzavretím zmluvy o prenájme na 30 rokov však Podtatranská a Stredoslovenská vodárenská spoločnosť jednostranne zmenili podmienky a EK má plné právo grant znížiť alebo ho celkom zrušiť," hovorí programový koordinátor Priateľov Zeme-CEPA pre fondy EÚ Roman Havlíček. „Okrem toho slovenská strana porušila finančné memorandum uzavreté s EK, pretože mala akékoľvek zmeny týkajúce sa prevádzkového usporiadania vodárenských spoločností s EK konzultovať a usilovať sa o dohodu s komisiou o týchto zmenách,“ uvádza Havlíček.
"Vinu za súčasné problémy nesú vodárenské spoločnosti, ktoré sa rozhodli sprivatizovať svoju prevádzku bez dôkladného zváženia možných dopadov. Zodpovedné je aj ministerstvo životného prostredia, ktoré o tom nedokázalo včas a úplne informovať EK," dodáva Havlíček. Priatelia Zeme-CEPA už od roku 2003 upozorňovali vodárenské spoločnosti a obce na možné riziká spojené s privatizáciou vodárenských služieb, ktoré sa môžu premietnuť do zvyšovania cien vodného a stočného.