Bratislava 14. decembra (TASR) - Za plnenie cieľov projektu "Dekáda rómskej inklúzie 2005-2015," si musí svedomie spytovať aj Peter Pollák z občianskeho združenia Nová rómska generácia (NRG). Aj on nesie svoj diel zodpovednosti za to, že sa to, ako on sám tvrdí, neplní. Povedal pre TASR podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič.
NRG tento týždeň odprezentovalo výsledky monitoringu Dekády, ktorý sumarizuje obdobie od jej spustenia v roku 2005 do konca roka 2006. Plnenie cieľov stanovených v Dekáde, ktoré sa Slovensko ako jeden z jej deviatich členov zaviazalo plniť, je podľa NRG neuspokojivé. Peter Pollák z tohto združenia vyčítal vláde nesystémovosť, slabé plnenie národného akčného plánu a nízku informovanosť o Dekáde. Zároveň zástupcovia združenia vraj Čaplovičovi zaslali konkrétne odporúčania a pripomienky k Dekáde.
"Pán Pollák s kolegami si urobili dobrý sebakritický odpočet toho, na čom sa aj oni podieľali. Pán Pollák bol pri spustení Dekády v roku 2005 v pozícii mimovládnej organizácie. Potom vstúpil do služieb úradu vtedajšej vládnej splnomocnenkyne Kláry Orgovánovej, kde tak isto niesol zodpovednosť za plnenie cieľov Dekády. Odtiaľ opäť odišiel do nezávislého postavenia a teraz kritizuje," konštatoval vicepremiér.
Čaplovič vraj od NRG žiadne pripomienky nedostal. Predstavitelia jednotlivých štátov, ktorí sa zapojili do projektu sa podľa neho každý rok stretávajú a referujú o svojich skúsenostiach. "Počas pôsobenia pani Orgovánovej boli ciele Dekády len krásne napísané a robilo sa to nekoncepčne, nesystémovo, bez finančného krytia. My to teraz chceme vybalansovať, aby to, čo je na papieri, bolo aj zrealizovateľné a finančne ošetrené," poznamenal Čaplovič.
Podpredseda vlády informoval, že splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Anina Botošová pripravuje vládny materiál týkajúci sa rómskej menšiny, ktorý by mal byť na vládu predložený v januári. Táto koncepcia bude podľa neho previazaná s každým rezortom, horizontálnou prioritou pre rómske komunity v rámci národného strategického referenčného rámca a bude v nej zakomponovaná aj Dekáda. Všetko to vraj bude finančne kryté z verejných zdrojov, prostriedkov Európskej únie, ako aj financií jednotlivých samospráv.
"Konečne sa nám týmto spôsobom, krok za krokom podarí riešiť aj úlohy, ktoré vyplývajú z rómskej Dekády a ktoré treba riešiť v zmysle zlepšovania podmienok rómskej národnostnej menšiny," uzavrel Čaplovič.
Dekáda inklúzie Rómov 2005-2015 je spoločným projektom deviatich vlád (Bulharska, Chorvátska, Česka, Maďarska, Macedónska, Rumunska, Srbska, Čiernej Hory a Slovenska). Vznikla s cieľom urýchliť všestranné reformy a redukovať chudobu a sociálne vylúčenie Rómov. Predstavitelia vlád sa zaviazali pretaviť prostredníctvom národných akčných plánov jej ciele do praxe. Projekt Dekády podporil pri jej vzniku Inštitút otvorenej spoločnosti, ako aj Svetová banka a Európska komisia.