Bratislava. Po ratifikovaní Lisabonskej zmluvy bude podľa poslanca Vladimíra Palka postavenie Slovenska zodpovedať približne jeho právomociam v Československu. S podpredsedom KDH Danielom Lipšicom sa zhodli na tom, že ide o vstup do štátneho zväzku, o ktorom by mali rozhodnúť občania v referende.
Lipšic sa obáva, že na usporiadanie fakultatívneho referenda nebude politická vôľa. "Spoliehame sa preto na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS)," uviedol dnes Lipšic pre TASR. Pripomenul, že jedno podanie na ÚS už je, týka sa zastavenej ratifikácie Ústavnej zmluvy. Podpredseda KDH si myslí, že ÚS v tejto veci preto už nerozhodne a bude potrebné iniciovať nové konanie. "Sme na to pripravení," naznačil Lipšic možné kroky KDH v budúcnosti.
Palko aj Lipšic sa zhodli na tom, že Lisabonská a Ústavná zmluva sú v podstate totožné a líšia sa len v drobnostiach. "Obe zmluvy fakticky vytvárajú superštát, sú obsahovo veľmi podobné s rozdielom vypustenia symbolov EÚ," vysvetlil svoj postoj Palko a dodal, že spôsob, akým sa revidovaná zmluva presadzuje, je ignorovaním demokracie.
Podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič (Smer) s politikmi KDH nesúhlasí a ich výhrady považuje za absurdné. Ako povedal pre TASR, v zmysle vytvorenia štátu mohla vyznievať odmietnutá Ústavná zmluva. Skutočné pohnútky Lipšica či Palka sú podľa vicepremiéra iné, ako deklarujú.
"Prekáža im, že Lisabonská zmluva definuje sociálne práva a chráni rovnosť príležitostí, čo KDH odmieta," myslí si Čaplovič. Svojich oponentov sa zároveň spýtal, prečo neiniciovali referendum o reforme zdravotnej či sociálnej starostlivosti.