Bratislava 15. decembra (TASR) - Riaditeľ Odboru rozvojovej pomoci (ORPO) z Ministerstva zahraničných vecí SR (MZV SR) Dušan Dacho tvrdí, že z 36 podporených projektov rozvojovej pomoci bolo v tomto roku šesť projektov zameraných na podporu občianskej spoločnosti. Reagoval tým na obvinenia Ivana Kuhna z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, podľa ktorého súčasná vláda venuje väčšinu prostriedkov z rozvojovej pomoci na sociálno-ekonomické projekty a v oblasti demokratických síl a občianskej spoločnosti nebol tento rok podporený ani jeden projekt.
"Tento rok sme podporili Mediálne centrum v Kovačici a projekt vytvorenia informačnej brožúry o Európskej únii v Srbsku. Do Bieloruska bola nasmerovaná pomoc týkajúca sa podpory verejného dialógu o ekonomických reformách a rozvoja vysokoškolského vzdelávania na základe demokratických princípov a hodnôt. V Ukrajine sme podporili projekt zvýšenia spoločenskej zodpovednosti firiem a projekt rozvoja ľudských zdrojov v školstve," informoval Dacho. Ostatných 30 projektov sa týkalo iného druhu pomoci.
"Sociálno-ekonomické projekty sú dôležité, ale zahraničná pomoc by mala smerovať na obidve strany - zlepšovať ekonomickú situáciu, aj podporovať rozvoj demokracie a občianskych práv v transformujúcich sa krajinách," myslí si Kuhn.
V rámci projektu "Podpora pre hodnotovo orientovanú slovenskú zahraničnú politiku" chce okrem iného Konzervatívny inštitút preskúmať, na aké účely sa používa slovenská rozvojová pomoc a ako je táto pomoc rozložená do rôznych sektorov.
Teritoriálne a sektorové zamerania slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA) určuje podľa Dacha strednodobá koncepcia ODA na roky 20032008 a národné programy ODA pre jednotlivé rozpočtové roky, ktoré schvaľuje vláda SR.
"Na základe týchto dokumentov vyhlasuje Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) výzvy na predkladanie projektov pre dané prioritné krajiny alebo skupinu krajín. Projekty potom schvaľuje Projektová komisia Slovak Aid, zložená zo zástupcov MZV SR, SAMRS, iných rezortných ministerstiev, Slovenská obchodná a priemyselná komora, a platformy mimovládnych rozvojových organizácií," vysvetlil Dacho.
Slováci podľa Kuhna nemajú veľkú ochotu prispievať na zahraničnú pomoc. "Ak sme krajina, ktorá o sebe tvrdí, že je demokratická, ktorá rešpektuje občianske práva a slobody, ktorá funguje na princípoch právneho štátu, tieto zásady by sa mali premietnuť aj do zahraničnej politiky. Obzvlášť vzhľadom na to, že naša krajina prežila dva nedemokratické režimy. A to, že boli odstránené, nebolo len zvnútra, ale pomohlo nám aj zahraničie rôznou formou podpory demokratických síl a občianskej spoločnosti," konštatoval Kuhn.
Hlavným koordinátorom rozvojovej pomoci SR je MZV SR, ktoré je zodpovedné aj za tvorbu politiky medzinárodnej rozvojovej spolupráce. V rámci rezortu má túto agendu v kompetencii predovšetkým Odbor rozvojovej pomoci. SAMRS, ktorá je rozpočtovou organizáciou MZV, predovšetkým zabezpečuje činnosti súvisiace s riadením a administráciou projektového cyklu, spravuje finančné prostriedky, vyhlasuje výzvy na predkladanie projektov, uzatvára zmluvy s realizátormi, či monitoruje a evaluuje realizované projekty.
"Údaje o objeme financií, ktoré Slovensko poskytlo v tomto roku na rozvojovú pomoc, ešte nie sú k dispozícii. Objem poskytnutej ODA v roku 2006 dosiahol výšku 1,638 miliardy Sk, čo predstavuje podiel 0,103 percenta z hrubého národného dôchodku. SR sa zaviazala vstupom do Európskej únie postupne zvyšovať pomoc rozvojovým štátom v roku 2010 vo výške 0,17% a v roku 2015 vo výške 0,33%," informoval Dacho.