Bratislava 15. decembra (TASR) - Vyšetrovateľ v prípade smrteľnej nehody Jána Langoša v týchto dňoch opäť ukončil vyšetrovanie s návrhom na zastavenie trestného stíhania. TASR o tom dnes informovala zástupkyňa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová.
"Spis bude odstúpený na Okresnú prokuratúru Košice - okolie," uviedla Mésarová.
Predseda Ústavu pamäti národa havaroval vlani 15. júna ráno o pol ôsmej medzi Drieňovcom a Turňou nad Bodvou, keď sa na služobnej Škode Octavia zrazil so Štefanom H. na multikáre. Langoš na mieste zrážky zahynul.
Vyšetrovanie havárie obnovila v apríli Generálna prokuratúra SR na základe nového posudku, ktorý si objednala Langošova manželka na žilinskom Ústave súdneho inžinierstva (ÚSI). Ten spochybnil závery dovtedajšieho vyšetrovania. Langošovej právnik Roman Kvasnica zaslal vtedy odborné vyjadrenie z ÚSI Generálnej prokuratúre, ktorá na základe toho zrušila všetky rozhodnutia o zastavení vyšetrovania a prikázala polícii, aby sa prípadom znova zaoberala.
Prokuratúra už raz stíhanie voči vodičovi multikáry zastavila s tým, že nehodu zavinil Langoš, ktorý šiel vysokou rýchlosťou.
Rodák z Banskej Bystrice Ján Langoš (1946-2006) bol v 8O. rokoch jednou z kľúčových osobností slovenského disentu. Od konca 70. rokov redigoval samizdatové časopisy a spolu s Jánom Čarnogurským vydával prvý slovenský politický mesačník Bratislavské listy.
Po páde komunizmu sa stal Langoš poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR, neskôr poslancom SNR a v rokoch 1994-2002 pôsobil ako poslanec NR SR. Ministrom vnútra ČSFR bol od júna 1990 do júla 1992. Patril medzi zakladateľov a hlavných predstaviteľov Stálej konferencie Občianskeho inštitútu, od roku 1995 bol členom a dvakrát aj predsedom Demokratickej strany. Jeho boj proti komunizmu a za odkrytie pravdy vyvrcholil v roku 2002 schválením zákona o pamäti národa a následným zriadením Ústavu pamäti národa, ktorého sa stal aj prvým predsedom.