KOŠICE 16. decembra (SITA) – Od septembra budúceho roku by mali mať stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK) tri hodiny telesnej výchovy a o dve hodiny viac záujmových športových aktivít. Schválili to poslanci KSK v Koncepcii rozvoja športu. Novinkou je, že žiaci namiesto formulára o oslobodení od telesnej výchovy budú vypisovať návrh na zaradenie do zdravotnej skupiny telesnej výchovy s individuálne určeným zdravotnými cvičeniami. Navyše školy by mali povinne organizovať plavecký a lyžiarsky výcvik. Od budúceho školského roka má pri SOU železničnom vzniknúť futbalová akadémia a pri SOU stavebnom basketbalová.
KSK chce od februára dotovať mládežnícke športové kluby, najmä zapojené do najvyšších súťaží, pričom budú vypracované podmienky na poskytovanie dotácií. Koncepcia ráta aj s investíciami do budovania športových zariadení. Podporí výstavbu krytej plavárne v Rožňave, ktorá by mala byť dokončená do roku 2010 i zimného štadióna v Krompachoch. KSK v koncepcii uvažuje aj o vybudovaní vodného kanála na Hornáde za približne sedem miliónov korún, ráta s výstavbou národného kolkárskeho centra v Nováčanoch a Badmintonového centra v
Ako vyplynulo z analýzy, len v 190 obciach z celkového počtu vyše 400 je činný nejaký športový klub, pričom až v 22 percentách obcí nepôsobí žiaden športový klub. Len na troch stredných školách z 88 pôsobí školské športové stredisko, pričom len 50 má veľkú telocvičňu a len tri školy majú bazén. Aj preto má pri stredných školách postupne vzniknúť 31 stredísk záujmovej činnosti so zameraním na šport.
V oblasti športu pre všetkých chce KSK zabezpečiť a rozvíjať tie formy telesnej výchovy a športu, ktoré prispievajú k telesnému a duševnému rozvoju človeka, k zlepšeniu zdravia, duševnej pohody, tvorbe optimálneho životného štýlu a uspokojovaniu osobných záujmov a potrieb. Ide predovšetkým o voľno časové aktivity najmä na školách, pracoviskách v rekreačných zariadeniach a iných športových objektoch. Záujem KSK je prevziať istú mieru kompenzácie nákladov na športovanie v prípade mladej a strednej generácie a zabezpečiť dostupnosť športovísk, a preto sprístupní športové zariadenia a plochy pri školách aj širokej verejnosti.
Celkové náklady na realizáciu investičných zámerov obsiahnutých v koncepcii predstavujú vyše 300 miliónov korún.