Bratislava. Ceny v slovenských lyžiarskych strediskách sa približujú, niekedy až prevyšujú tie rakúske. O ponúkaných službách sa to ale povedať vždy nedá. Aj preto mnohí, najmä nadšenci zimných športov z Bratislavy a jej okolia, cestujú radšej za snehom cez hranice. Najbližším skicentrom pre nich je Semmering - Stuhleck.
Slovenskí lyžiari a snowboardisti využívajú počas víkendov a vybraných sviatkov vlakové spojenie s odchodom vlaku zo železničnej stanice Bratislava - Petržalka o 6:51 a príchodom do stanice Spital am Semmering o 9:44. Do ďalšej zastávky - Stuhleck sa prepravujú pripravenými minibusmi, ale pod svah sa dá cez dedinu dostať aj pešo.
Video: Prečo lyžujete v Rakúsku? - anketa
Skipas v cene vlakového lístka
Skipas, ktorý automaticky ponúka personál vo vlaku, je súčasťou ceny spiatočného lístka na vlak. Takúto službu u nás ponúka napríklad skicentrum Vrátna. Pre porovnanie, za dopravu a skipas v Stuhlecku na jeden deň zaplatí dospelý počas tejto sezóny 32 eur, mládež do 19 rokov 29 eur, 5 až 16-ročné deti to vyjde na 16 eur.Dospelý teda minie 1120 korún, čo je síce o 330 korún (v prípade zľavy o 470 Sk) viac ako cesta vlakom vrátane skipasu do Vrátnej, no čas prepravy je minimálne o hodinu kratší.
Zatiaľ čo v Stuhlecku premávajú vleky do 16:00, vo Vrátnej ich vypínajú v týchto dňoch o pol hodinu skôr.
Rastú nielen ceny
Ceny vo veľkých domácich strediskách sa navzájom približujú. Plusom je, že v porovnaní s minulými sezónami narástla aj kvalita poskytovaných služieb. Máme však kratšie zjazdovky, čo podmieňuje aj terén. V Jasnej sa dá lyžovať na 31 kilometroch, Vrátna a Veľká Rača - Oščadnica udávajú dĺžku zjazdoviek 14 km, Donovaly 11 km, v Ski Parku Ružomberok a na Štrbskom plese je k dispozícii 12 km zjazdových tratí. Ťažko teda konkurovať 24 zjazdovkám v Stuhlecku z ktorých dve merajú viac ako 5 km. Rakúšania sa tu navyše pýšia aj najdlhšou sedačkovou lanovkou v krajine, ktorá prejde 2,7 km za 9 minút. Otázkou investícií u nás ostáva aj dobudovanie prepravných zariadení, ktoré urýchľujú transport návštevníkov.
Freemotion sa páči
Návštevníci v Stuhlecku si pochvaľujú aj novinku, ktorou je systém Freemotion, fungujúci na báze čipových kariet. Tie, na rozdiel od magnetických netreba do turniketu zasúvať ale stačí sa k nim iba priblížiť. Takéto zaviedli už aj slovenské skicentrá Vrátna a Donovaly. Obľube sa tešia aj outdoorové centrá zábavy. Za zváženie možno stojí výška spoplatnenia týchto služieb. Stuhleck totiž robí atraktívnejším aj päťkilometrová sánkarská dráha, ktorej využívanie nie je spoplatnené, či Funpark pre snowboardistov zdarma.
Autor: Silvia Pňačková - SME, VIDEO: Silvia Pňačková

Beata
Balogová
