LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 17. decembra (SITA) – Znečistenie vodných tokov v podtatranskej oblasti oproti vlaňajšiemu roku stagnuje. „Vysoké hodnoty znečistenia tokov spôsobujú dusičnany a fosforečnany, ktoré sa do nich dostávajú prostredníctvom vypúšťaných septikov a žúmp so zvyškovým obsahom látok tvoriacich podstatu umývacích a pracích prostriedkov, splachom agrochemikálií a iných látok,“ informoval dnes agentúru SITA Rudolf Pado, predseda Občianskeho združenia (OZ) Tatry. Združenie spolu s aktivistami zo základných a stredných škôl realizuje od roku 2001 projekt Občiansky monitoring vodných tokov, zameriava sa najmä na toky v podtatranskej oblasti.
„Celkové znečistenie sledovaných vodných tokov v porovnaní s vlaňajším monitorovacím obdobím stagnovalo na veľmi vysokej úrovni znečistenia,“ uviedol Pado. Čistota vôd v potokoch a riekach kolíše medzi treťou a piatou triedou celkovej čistoty. „Tretia je stredná trieda čistoty, štvrtá hranica únosnosti a piata zlá kvalita celkovej čistoty vody,“ podotkol Pado s tým, že mladí aktivisti nemonitorovali z dôvodu finančnej náročnosti napríklad kovy alebo mikrobiologické znečistenie. „Naše údaje sú iba údajmi, ktoré vyplývajú z vyhodnotenia základných chemických parametrov vody,“ spresnil Pado.
V tomto roku sa do monitoringu zapojilo sedem mládežníckych skupín na siedmich tokoch. Skupina žiakov zo Základnej školy (ZŠ) na Letnej Ulici v Poprade sledovala úsek na rieke Poprad. Školáci zo ZŠ v Liptovskej Tepličke monitorovali rieku Čierny Váh, deti zo ZŠ v Spišskej Novej Vsi rieku Hornád. Gymnazisti z Dolného Kubína venovali pozornosť rieke Orava, študenti z Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Kežmarku rieke Poprad. Skupina študentov zo Spojenej školy na Demänovskej ceste v Liptovskom Mikuláši kontrovala znečistenie vody v rieke Váh a skupina zo Spojenej školy v Bardejove rieku Topľa. Od marca do novembra uskutočnili tieto skupiny študentov osem až 12 odberov a chemických analýz. Vyplnené formuláre po nich spracovalo OZ Tatry.
„Občiansky monitoring vodných tokov je zapojenie dobrovoľných miestnych skupín, zložených najmä zo žiakov a študentov, do pravidelného sledovania a vyhodnocovania rôznych ukazovateľov čistoty vodných tokov,“ povedal Pado. Sú to napríklad chemické parametre vody (koncentrácia amoniaku, dusitanov, dusičnanov, fosforečnanov, pH, kyslíka, celkovej tvrdosti vody a uhličitanovej tvrdosti vody), biologické (určovanie čistoty vody na základe výskytu indikátorových skupín živočíchov a ich vyhodnocovanie pomocou Trentovho indexu), ďalej je to sledovanie okolitej fauny a flóry (výskyt vtáctva, kvality brehových porastov) a výskytu čiernych skládok, ako aj iných zdrojov znečistenia. „Pre chemický monitoring vodných tokov je využívané kompaktné laboratórium pre analýzu vody AQUAMERCK,“ poznamenal Pado.