BRATISLAVA 17. decembra (SITA) - Štyri bazény kalového poľa spoločnosti ZSNP, a.s. Žiar nad Hronom sú už prázdne a tri z nich sú prekryté aj izolačnou fóliou. Ako ďalej vyplýva z informácií, ktoré poskytla spoločnosť, v štvrtom bazéne sa má taktiež ešte položiť izolácia. Piaty bazén bol v podľa projektu rekultivácie prebudovaný tak, aby ho spoločnosť v prípade potreby v budúcnosti mohla využiť na "zasakovanie" alkalickej vody. Z celkovej plochy vrchlíka odkaliska 129 tis. metrov štvorcových bolo podľa stanoviska ZSNP ku koncu novembra tohto roku zaizolovaných 93 178 metrov štvorcových. Spoločnosť ZSNP predpokladá, že v prípade priaznivých klimatických podmienok bude do konca roku 2007 zaizolovaných ešte približne 10 tis. metrov štvorcových odkaliska.
Ako sa ďalej uvádza v stanovisku spoločnosti, alkalická voda predstavovala mimoriadne zložitý problém odkaliska. "Podľa hydrogeologického prieskumu začiatkom roka 2005 tu bolo vyše 1,2 milióna kubických metrov vody a vplyvom zrážok sa toto množstvo neustále zväčšovalo. Od roku 2003 ZSNP alkalickú vodu čistí, pričom využíva aj externé firmy," konštatuje ďalej stanovisko ZSNP. Ako dodáva spoločnosť, do konca októbra 2007 bolo celkom spracovaných 626 687 kubických metrov alkalickej vody.
"ZSNP, a.s. rekultivuje kalové pole od augusta 2006 s nákladmi za viac ako 1,6 mld. Sk, čo je najväčšia investícia zameraná na odstraňovanie starých ekologických záťaží v rámci súkromných firiem na Slovensku," tvrdí ďalej ZSNP. Projekt financuje spoločnosť podľa vlastných tvrdení prevažne z vlastných zdrojov, štát podľa ZSNP prispel sumou predstavujúcou približne 1 % z predpokladaných nákladov na rekultiváciu. "Terajší majiteľ ZSNP, private equity skupina Penta má záujem o definitívne vyriešenie problému, aj keď ide o neproduktívne náklady," tvrdí ďalej stanovisko ZSNP.
Kalové pole v Žiari nad Hronom je podľa informácií spoločnosti minimálne európskym unikátom. "ZSNP pri rekultiváciou odkalísk uplatnil mnoho originálnych riešení. Takýmito riešeniami sú podľa stanoviska ZSNP napríklad vybudovanie podzemnej tesniacej steny okolo celého odkaliska, ktorá bráni presakovaniu alkalickej vody do okolitých podzemných vôd. K nim ďalej podľa informácií firmy patrí proces spracovávania alkalickej vody technológiou elektrodialýzy, kryštalizačnej, ale aj klasickej zahusťovacej odparky a predovšetkým postupy rekultivácie samotného odkaliska, ktoré po odstránení vôd z telesa odkaliska zabezpečia jeho definitívne začlenenie do okolitej krajiny.
"V budúcom roku plánuje ZSNP uzatvárať a rekultivovať predpolie a svahy kalového poľa," tvrdí ešte stanovisko spoločnosti. Svahy odkaliska budú podľa informácií spoločnosti prekryté bentonitovou rohožou. Tá bude podľa stanoviska firmy odvádzať zrážkovú vodu. Ako ďalej vyplýva z informácií spoločnosti, predpolie odkaliska bude zaizolované až za podzemnú tesniacu stenu fóliou, na ktorú bude položená ochranná a drenážna vrstva. "Na ňu bude nanesená rekultivačná vrstva zeminy a následne vysadené trávy a krovitý porast," spresňuje detaily stanovisko ZSNP.
Komplexná rekultivácia kalového poľa je podľa informácií ZSNP naplánovaná na obdobie rokov 2006 až 2011, pričom firma oproti pôvodnému harmonogramu čas rekultivácie skrátila o jeden rok. "Po ukončení sanácie už odkalisko nebude predstavovať pre životné prostredie riziko," dodáva stanovisko spoločnosti