Vysoké Tatry 17. decembra (TASR) - Lykožrút zničil v Tichej a Kôprovej doline v tomto roku 150 ha zeleného lesa, čo je viac ako polovica plochy, ktorú tam poškodila vetrová kalamita v novembri 2004.
"Ďalší vývoj závisí od počasia. Ak budú pokračovať suché a teplé letá, hrozí niekoľkonásobné rozšírenie podkôrnika. Zatiaľ sme v druhom roku jeho vývoja a podľa skúseností treba rátať so štyrmi až šiestimi rokmi, počas ktorých dokáže hmyz kulminovať," konštatoval na dnešnom brífingu vedúci Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAPu Peter Fleischer.
Spresnil, že podkôrny hmyz ničí lesné porasty na Hlinskom hrebeni v Tichej doline, v Kôprovici, šíri sa Kôprovou dolinou smerom k doline Nefcerka. "Dočervena sa sfarbujú lokality bez ohľadu na to, či ide o severné alebo južné svahy. Takýto rýchly a rozsiahly vývoj lykožrútovej kalamity sme neočakávali".
Štátne lesy TANAPu odhadujú tohtoročný rozsah lykožrútovej kalamity na takmer 26 tisíc m3, kým vlani odhad nepresiahol 4-tisíc m3 drevnej hmoty.
Na otázku TASR, či možno situáciu ešte zvrátiť, Fleischer odpovedal, že masívne hynutie stromov nielen v susedstve kalamitnej plochy, ale najmä početné ohniská na neprístupných svahoch prakticky vylučujú akékoľvek opatrenia. Boli by ťažko zvládnuteľné, a preto málo účinné. Pri súčasnom vývoji nemožno vylúčiť, že v budúcom roku odumrie v Tichej a Kôprovej doline ďalších 800 ha horského lesa.
Podľa lesníkov skutočnosť predčila aj najpesimistickejšie scenáre o vývoji lykožrútovej kalamity v oboch národných prírodných rezerváciách, kde pod rúškom ochrany hynie les. Svoje tvrdenia doložili družicovými snímkami z roku 2005, kedy lesy v Tichej a Kôprovej doline boli bez lykožrúta a z roku 2007, na ktorých sú rozsiahle plochy s odumretými stromami.
Obidve doliny majú výmeru vyše 9-tisíc ha, z toho les tvorí asi 8300 ha.