BRATISLAVA 17. decembra (SITA) - Slovenská matematická spoločnosť (SMS) požaduje zastaviť unáhlenú reformu a nepokračovať v nej bez podrobnej analýzy, aké bude mať dopady. Matematici nesúhlasia s tým, aby žiaci základných škôl a gymnázií mali menej hodín matematiky. Ako agentúru SITA informoval predseda SMS Roman Nedela, nechcú, aby sa na základných školách znížil počet hodín matematiky o 20 %. Krátenie hodín určite nespôsobí, že žiaci budú vedieť viac, konštatoval Nedela.
SMS je proti návrhu Štátneho programu výchovy a vzdelávania, ktorý pripravilo ministerstvo školstva so Štátnym pedagogickým ústavom. Na základných školách a v prvých dvoch ročníkoch gymnázií sa má zmeniť počet povinných vyučovacích hodín na úkor prírodovedných predmetov. "Oveľa väčším zásahom však je, že sa v najvyšších dvoch ročníkoch gymnázií predpokladá iba 13, respektíve 11 hodín povinnej výučby, kým zvyšných 20, respektíve 19 hodín má predstavovať voliteľná výučba, ktorej obsah bude výlučnou záležitosťou vedenia školy," upozorňuje Nedela. Podľa nového programu by sa malo začať učiť od 1. septembra budúceho roka.
Navrhovaná redukcia povinných hodín výučby matematiky a prírodovedných predmetov o viac ako 50 % oproti súčasnosti je podľa Nedelu v rozpore so spoločenskými požiadavkami a so zámermi vlády vo vede a výskume. Nedela pripomína, že aj posledný medzinárodný prieskum PISA dokázal, že 15-ročné slovenské deti majú výrazné nedostatky v matematickom vzdelávaní.
Návrh považuje matematická spoločnosť za nepripravený a neprijateľný. Prekáža im, že v posledných dvoch ročníkoch gymnázií majú byť povinnými predmetmi výlučne slovenský jazyk, telesná výchova a dva cudzie jazyky. "Úplne sú vynechané matematika, informatika a všetky prírodovedné predmety," dodáva Nedela. Podľa neho matematika pritom predstavuje metodický základ pre prírodné a technické vedy.