Bratislava 17. decembra (TASR) - Za reálnu považuje nový veľvyslanec USA v SR Vincent Obsitnik možnosť zrušenia víz pre Slovákov cestujúcich do Spojených štátov v priebehu budúceho roku. Upozorňuje však, že dospieť k tomuto kroku si bude vyžadovať mnoho úsilia na slovenskej i americkej strane, podmienkou je zároveň pokles počtu odmietnutých žiadostí Slovákov o americké víza pod desaťpercentnú hranicu.
"Ak všetko pôjde správne, ak Slovensko, aj Spojené štáty splnia všetko potrebné, tak myslím, že je to možné. Máme však ešte veľa práce, takže nemôžem povedať, kedy presne sa to stane. Jedinú vec môžem povedať, že osobne budem tvrdo pracovať v spolupráci so Slovenskom a našimi americkými úradmi, aby som pomohol Slovákom kvalifikovať sa do bezvízového programu," uviedol dnes Obsitnik pre TASR.
Nový zákon prijatý tento rok Kongresom USA stanovil na zrušenie víz plnenie bezpečnostných kritérií, pričom limit odmietnutých žiadostí o víza sa zvýšil z troch na desať percent. Na Slovensku pritom v minulom roku klesol podiel zamietnutých žiadostí na 12 percent a predbežné údaje v tomto roku ukazujú pokračovanie klesajúceho trendu. "V minulosti to bolo omnoho vyššie číslo, takže dúfam, že to klesne pod 10 percent," dodal Obsitnik.
Ďalšou prioritou nového veľvyslanca, ktorý sa narodil na východnom Slovensku, je pracovať na ďalšom posilňovaní americko-slovenských vzťahov a spolupráce. "Máme okolo tri milióny slovenských Američanov, a aj Amerika samotná sa zaujíma o Slovensko, pretože tu máme veľké investície, takže posilňovanie vzťahov je pokračujúcou úlohou," povedal. Počas svojho diplomatického pôsobenia plánuje precestovať čo najviac slovenských miest a spoznať život a zmýšľanie ľudí.
V súvislosti s aktuálnym riešením otázky Kosova veľvyslanec uviedol, že ide v prvom rade o európsky problém a Európa by mala hrať aktívnu úlohu pri jej riešení. "Prebehli už mnohé rokovania v procese sprostredkovaného "trojkou". V tomto období potrebuje otázku zhodnotiť Bezpečnostná rada OSN, a uvidíme, čo sa tam stane," konštatoval.
Obsitnik: Cítim veľkú blízkosť k Slovensku, kde som sa narodil
Nový veľvyslanec USA v SR Vincent Obsitnik odovzdal 12. decembra prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi poverovacie listiny. Pri príležitosti nástupu veľvyslanca do diplomatickej funkcie s ním prináša tlačová agentúra TASR rozhovor.
Ako hodnotíte slovensko-americké vzťahy? Aké sú Vaše priority počas diplomatickej funkcie?Myslím, že vzťahy a spolupráca sú veľmi silné a pozitívne. K prioritám patrí, samozrejme, pokračovanie v týchto silných vzťahoch, a posunúť ich ešte ďalej. Máme okolo tri milióny slovenských Američanov a aj Amerika samotná sa zaujíma o Slovensko, pretože tu máme veľké investície, okolo 900 miliónov dolárov. Pracovať budem na tom, aby sa Slovensko mohlo kvalifikovať pre bezvízový program s USA, pretože na oboch stranách treba pre tento cieľ splniť požiadavky. Zároveň plánujem cestovať po celom Slovensku, spoznávať krajinu a hovoriť s ľuďmi o tom, čo si myslia - aj o tom, čo si myslia o USA.
Narodili ste sa na Slovensku, aký je váš osobný pohľad na krajinu a ľudí, ktorí tu žijú?
Narodil som sa v Moravanoch, blízko Michaloviec, hoci rodina Obšitníkovcov pochádza z Adidoviec pri Humennom. Cítim veľkú blízkosť ku krajine, kde som sa narodil, mám tu veľa príbuzných, ktorých poznám, a dúfam, že k Slovensku a jeho ľuďom nadobudnem ešte dôvernejší vzťah.
Spomenuli ste otázku zrušenia vízového režimu pre Slovákov. Je možné jeho zrušenie už v budúcom roku?
Áno aj nie. Ak všetko pôjde správne - ak Slovensko a USA splnia všetko potrebné, tak áno, ale viete, veci sa môžu zmeniť. Myslím, že je to možné, ale musíme ešte mnohé urobiť, takže vám nemôžem povedať, kedy presne sa to stane. Môžem povedať jedinú vec, že osobne budem tvrdo pracovať v spolupráci so slovenskými a americkými úradmi, aby som pomohol Slovákom kvalifikovať sa do bezvízového programu. Potrebným zostáva pokles počtu odmietnutých žiadostí Slovákov o americké víza pod 10-percentnú hranicu, dnes je to, myslím, 12 percent. Viete, že v minulosti to bolo omnoho vyššie číslo, ale klesá to, takže dúfam, že to klesne pod 10 percent.
Veľmi aktuálnou je v súčasnosti téma budúcnosti Kosova, ktorá má aj na Slovensku veľkú pozornosť. Ako vidí USA riešenie budúcnosti tohto regiónu?
Cítime, že Kosovo je predovšetkým európska otázka a EÚ je aj zapojená do jej riešenia. Myslím, že je na Európe, aby prevzala vedenie v tejto situácii. Náš pohľad je, že prebehli už mnohé rokovania v procese sprostredkovaného "trojkou". V tomto období potrebuje otázku zhodnotiť Bezpečnostná rada OSN, a uvidíme, čo sa tam stane.
Aké sú Vaše osobné záujmy, čomu sa mienite venovať vo voľnom čase na Slovensku?
Moje veľké hobby je v súčasnosti behanie. Zabehol som už šesť maratónov, posledný bol v roku 2005 v USA. Dúfam, že budúci október budem schopný zabehnúť košický maratón, to je môj cieľ. V minulosti som tiež aktívne hrával tenis a squash.
Ako mienite stráviť Vianoce a Silvestra?
V nasledujúcich dňoch budem na východnom Slovensku, chcem navštíviť množstvo miest, ako aj rodinu. Pôjdeme do Košíc, Prešova, Michaloviec, Humenného, máme stretnutia s primátormi, županmi, chystám sa navštíviť Moravany, kde som sa narodil, potom pôjdeme do Adidoviec k mojej rodine, ktorá tu žije. Do Bratislavy sa vraciam 26. decembra a na Silvestra nateraz nemám žiadne plány.
Dodržiavali ste v USA nejaké vianočné slovenské tradičné zvyky?
Áno, mnohé, moji rodičia si zachovávali slovenské zvyky a každé Vianoce sme mali typické slovenské jedlá - bobaľky s kapustou a makom, kyslú hubovú polievku zo sušených húb, koláčiky, ale nemali sme rybu. Každý sa ma pýta, či sme mali kapra, no moji rodičia nikdy nemali na Vianoce rybu.