Rusíni vo východnej Európe majú obavy z hraníc EÚ
Viedeň 17. apríla (TASR) - Rusínska menšina vo východnej Európe má obavy z hraníc Európskej únie, konštatuje dnešné vydanie rakúskeho denníka Kurier. Rusíni, ktorí označujú samých seba symbolicky za "Kurdov strednej Európy", žijú na území šiestich krajín - na Ukrajine, v Poľsku, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a v JZR. Ich počet sa odhaduje na viac ako milión. Približne 650.000 Rusínov žije v diaspóre mimo Európy, predovšetkým v USA. Najviac Rusínov - približne 800.000 - žije na Zakarpatskej Ukrajine, píše rakúsky denník.
Až do roku 1918 žili Rusíni, zaoberajúci sa hlavne roľníctvom a ťažbou dreva, v jednom štáte - Rakúsko-uhorskej monarchii. Odvtedy je tento európsky národ vystavený tvrdému asimilačnému tlaku. Najhoršie sa mali Rusíni za čias komunistov, ktorí neuznávali ich vlastnú národnosť a zakazovali im vyznávať ich grécko-katolícke náboženstvo, uvádza Kurier. Z grécko-katolíckych kostolov sa stávali úradným rozhodnutím kostoly pravoslávne a priznanie sa k rusínskej národnosti si žiadalo - a na mnohých miestach žiada aj dnes - istú dávku občianskej odvahy a statočnosti.
Po zmenách v roku 1989 sa začal čas prebúdzania kultúrneho povedomia Rusínov. Pokus o vytvorenie samostatného politického útvaru sa však nevydaril, aj keď sa na Zakarpatskej Ukrajine, obývanej prevažne Rusínmi, vyslovilo 78 percent tamojších voličov za územnú autonómiu. Podarilo sa však vytvoriť provizórnu "vládu Rusínov" so sídlom v západoukrajinskom Užhorode.
Na Slovensku, kde žije približne 130.000 Rusínov, nie sú príslušníci tejto národnostnej menšiny natoľko radikálni. Žiadajú len školy s vyučovacím jazykom rusínskym a väčší priestor v elektronických médiách. Rusíni si oficiálne kodifikovali svoj jazyk, ktorý patrí spoločne s ruštinou, bieloruštinou a ukrajinčinou do skupiny východoslovanských jazykov, pripomína Kurier. Rusíni, žijúci v krajinách strednej a východnej Európy, nadväzujú vzájomné kontakty a v rámci Euroregiónu Karpaty už vyvinuli viacero zaujímavých aktivít.
Podľa rakúskeho denníka je však v poslednom čase táto sľubne sa rozvíjajúca spolupráca ohrozená. Rešpektujúc Európsku úniu zaviedlo Slovensko vízovú povinnosť voči Ukrajine, ďalšie kandidátske krajiny sa chystajú tento príklad nasledovať. Je teda možné, že provizórna "rusínska vláda" v Užhorode sa už čoskoro ocitne na opačnej strane Schengenskej hranice, uzatvára rakúsky Kurier.
Rádio Twist Praha predstaví projekt
Praha 17. apríla (TASR) - Projekt slovenského rádia vysielajúceho v českej metropole predstaví 24. apríla na verejnom prerokúvaní Rady ČR pre rozhlasové a televízne vysielanie spoločnosť Rádio Twist Praha. Tá má zmluvu so slovenským Rádiom Twist o prenose jeho signálu na pražskú frekvenciu 90,3 FM, o ktorú sa usiluje vo výberovom konaní. Šanca Twistu sa mierne zvýšila po tom, keď od účasti na konkurze odstúpil bývalý riaditeľ českobudějovického rádia Faktor a pražského Bontonu Jan Zilvar.
O frekvenciu, na ktorej v súčasnosti vysiela extravagantné Rádio Limonádový Joe, sa však aj naďalej uchádza ďalších 16 záujemcov. Medzi uchádzačmi je prevádzkovateľ súčasného Rádia Limonádový Joe, ako aj firma MAFRA Media, ktorá je dcérskou spoločnosťou vydavateľa českého denníka Mladá fronta DNES a spravodajského serveru iDnes. Verejné prerokúvania sprostredkuje česká Rada pre vysielanie priamym prenosom všetkým záujemcom prostredníctvom Internetu. Vysielanie na živo z budovy Rady v pražskej Krátkej ulici sa bude konať na jej stránkach www.rrtv.cz.
Predsedníčka SNS A. Malíková sa vydala za ruského podnikateľa Belousova
Ivanovo 17. apríla (TASR) - Dvojjazyčne slovenským "áno" a ruským "da" spečatili dnes v ruskom meste Ivanovo svoju viac než ročnú známosť predsedníčka Slovenskej národnej strany a poslankyňa NR SR Anna Malíková a ruský podnikateľ Alexander Vasilievič Belousov. Na slávnostnom svadobnom akte a následnej hostine v tomto meste, asi 300 kilometrov východne od Moskvy, konanej v úzkom rodinnom kruhu, sa zúčastnila aj nevestina matka a neter. Obaja manželia sa dohodli, že naďalej budú používať svoje doterajšie priezviská.
A. Malíková pre TASR: Do mesiaca sa postavíme aj pred oltár
Ivanovo 17. apríla (TASR) - Manželia Anna Malíková a Alexander Belousov, ktorí sa dnes v obradnej sieni v ruskom meste Ivanovo rozhodli pre spoločnú cestu životom, do mesiaca predstúpia na Slovensku aj pred oltár. Ako v exkluzívnom rozhovore so spravodajcom TASR uviedla predsedníčka slovenských národniarov v meste Ivanovo krátko po sobáši, cirkevné obrady v SR budú dokonca dva, v katolíckom a pravoslávnom kostole.
"Skutočná svadba ešte len bude v kostole," konštatovala Malíková, ale nespresnila termín ani miesto. Vykonanie cirkevného obradu bolo aj želaním ruského pravoslávneho kňaza, ktorý sa dnes zúčastnil na obrade. "Verím, že svoje rozhodnutie potvrdíte aj v kostole, pred oltárom," povedal kňaz s bradou, ktorý zaželal mladomanželom všetko najlepšie na ceste životom.
"Bolo to celkom milé, bol to taký krátky obrad," povedala Malíková na margo toho, že oddávajúca obrad nezdržiavala a po niekoľkých úvodných slovách sa hneď opýtala nevesty a ženícha, či sa pre toho druhého rozhodli. Obaja manželia si ponechajú každý svoje doterajšie priezvisko, na priezvisku detí sa ešte nedohodli.
Obrad v 400-tisícovom ruskom meste Ivanovo, približne 300 kilometrov východne od ruského hlavného mesta, sa konal v úzkom rodinnom kruhu. Prípravy trvali asi mesiac a o ich medializáciu nemala Malíková záujem aj preto, lebo dnešné rozhodnutie považovala za osobné.
"Nepovažovala som za potrebné to nejako ohlasovať verejnosti, pretože nepatrím k nejakým exhibicionistom ani v politike, ani v osobnom živote. Bolo to dohodnuté, bolo to plánované," vysvetlila. "Možno, že niektorí budú z toho prekvapení, ale ja si myslím, že aj na politikov sa treba pozerať ako na ľudí."
Na obrade sa zo strany nevesty zúčastnila len jej matka a neter. Obe v obradnej sieni neskrývali dojatie. "Tak sa nám Anička vydala," konštatovala mama A. Malíkovej. Manželia budú v spoločnej domácnosti na Slovensku komunikovať po slovensky. Slovenčina dokonca znela aj v ruskej obradnej sieni. Malíková svoje áno potvrdila najprv v slovenčine a až potom v ruštine. "Áno! Da!" povedala dnes predsedníčka SNS v obradnej sieni rozhodným hlasom. "Ja vyznávam (tézu): Na Slovensku po slovensky. Alexander po slovensky veľmi dobre rozumie a ja rozumiem veľmi dobre po rusky," konštatovala Malíková v rozhovore pre TASR.
Potvrdením toho, že to nemusí platiť stopercentne, je aj malé nedorozumenie, ktoré pri slávnostnom stole vyvolalo úsmevy a pobavenie svadobných hostí. Malíková si totiž otázku ruského svedka o počte detí, ktoré chcú s manželom mať, vysvetlila ako otázku ohľadne počtu bozkov, ktoré obvykle nasledujú po gratulácii. Svojmu konštatovaniu, že "tri", sa preto neskôr sama s úsmevom divila.
Sobáš predsedníčky SNS a poslankyne NR SR s ruským podnikateľom Alexandrom Belousovom neprinesie zmenu postoja manželov k trestným oznámeniam, ktoré pred časom podali, respektíve sa rozhodli podať, na niektorých slovenských novinárov a periodiká. "Myslím si, že bolo uverejnených veľa lží, veľa takých informácií, ktoré človeku nejako ublížili. Myslím si, že pravda je úplne iná. Aj keď sme politici, sme len ľudia. Keď niekto príliš ubližuje, musí niesť dôsledky."
Na Rusku a Rusoch sa Malíkovej najviac páči "široká ruská duša", zrozumiteľnosť jazyka a ďalšie podobnosti. "Však sme Slovania," dodala. Najsmutnejšia je predsedníčka SNS v Rusku z problémov tejto krajiny. Aj preto je rada, že jej manžel sa popri podnikaní venuje aj charite, napríklad podporuje výchovu ruských sirôt v nemenovanom ruskom kláštore. "Sú to skutočne hrozné podmienky a ja som rada, že sú takí ľudia ako on, ktorí pomôžu," uzavrela A. Malíková v exkluzívnom rozhovore pre TASR.
Na Slovensko by sa šéfka národniarov mala vrátiť v najbližších dňoch a hneď sa vráti k práci v strane a parlamente. Jej manžel pricestuje do SR začiatkom mája.