PREŠOV 18. decembra (SITA) – Rozpočet Prešovského samosprávneho kraja (PSK) pre rok 2008 bude schodkový, keďže ráta s príjmami viac ako 3,968 mld. Sk a výdavkami cez 4,268 mld. Sk. Rozdiel 300 mil. Sk bude krytý finančnými operáciami, ktoré predstavujú návratné zdroje financovania z Európskej investičnej banky (EIB). Rozhodli o tom na dnešnom Zastupiteľstve PSK prešovskí krajskí poslanci.
Ako uviedla vedúca odboru financií Úradu PSK a predkladateľka návrhu Mária Holíková, na celkových príjmoch kraja majú daňové príjmy podiel viac ako 55 %, čo predstavuje 2,316 mld. Sk. Z predpokladaného vyššieho výberu dane z príjmov fyzických osôb sa budú financovať neštátne základné umelecké školy a školské zariadenia, ktoré patria pod samosprávu od tohto roku. Rozpočet ďalej ráta s nedaňovými príjmami 170 mil. Sk. Druhým najvýznamnejším príjmom rozpočtu PSK sú granty a transfery za 1,581 mld. Sk, ktoré predstavujú najmä príjmy z prostriedkov štátneho rozpočtu na financovanie stredných škôl. V budúcom roku si polepšia aj úradníci, keďže v rozpočte sú zdroje na štvorpercentnú valorizáciu miezd pracovníkov Úradu PSK. Podľa návrhu školám v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK sa rozpíše 95 % normatívov, čo je o dve percentá viac, ako v tomto roku. Podľa Holíkovej k prioritám kapitálového rozpočtu pre budúci rok patrí zavedenie eura v podmienkach PSK, dofinancovanie investičných akcií, ktoré sa realizujú z úveru EIB, spolufinancovanie investičných europrojektov, informatizácia, digitalizácia a rozšírenie softvérového vybavenia úradu a rekonštrukcia objektu.
Prešovský župan Peter Chudík uviedol, že budúcoročný rozpočet sa tvoril doteraz s najväčšou zodpovednosťou a je najlepším vo vzťahu k potrebám jednotlivých regiónov. Predseda finančnej komisie Pavol Tarcala vyzdvihol skutočnosť, že v sociálnej oblasti bude mať PSK najvyšší rozpočet zo všetkých samospráv na Slovensku, za jeho prioritu tiež považuje fakt, že nezasahuje do rezervného fondu. Kriticky sa vyjadril k tomu, že rozdelenie kapitálového rozpočtu nie je podrobne rozpísané, čo si poslanci vyžiadali na rokovanie vo februári 2008.