SME

Finančné problémy SRo spôsobujú aj zlé zákony, tvrdia odbory

BRATISLAVA 18. decembra (SITA) - Príčinou úsporných opatrení v Slovenskom rozhlase (SRo) sú podľa rozhlasových odborov - zástupcov zamestnancov SRo, zlé zákony a tiež predaj Rádiokomunikácií (dnes TBDS, ...

BRATISLAVA 18. decembra (SITA) - Príčinou úsporných opatrení v Slovenskom rozhlase (SRo) sú podľa rozhlasových odborov - zástupcov zamestnancov SRo, zlé zákony a tiež predaj Rádiokomunikácií (dnes TBDS, a.s.) do súkromných rúk. Vyplýva to z reakcie predsedníčky odborov zamestnancov SRo a zároveň šéfky odborového zväzu masmédií Zdenky Baumanovej na piatkovú výzvu koaličných poslancov Národnej rady SR adresovanú vedeniu SRo. Výzvu poslalo 43 poslancov v piatok 14. decembra z iniciatívy poslanca NR SR za Smer-SD Dušana Jarjabka Rozhlasovej rade a generálnej riaditeľke verejnoprávneho rozhlasu Miloslave Zemkovej. Okrem iného v nej poslanci "naliehavo vyzývajú vedenie SRo, aby energiu investovalo do hľadania spôsobov, ako pracovať lepšie a kvalitnejšie a nie do formulovania prázdnych výhovoriek". Apelujú na Rozhlasovú radu, aby "dôslednejšie tlmočila záujem verejnosti a kontrolovala, aby vedenie SRo nerobilo nezvratné deštrukčné kroky, najmä vo vzťahu k Symfonickému orchestru Slovenského rozhlasu (SOSR) a smerom k národnostnému vysielaniu“. "Na princípe zastupiteľskej demokracie občania Slovenskej republiky od poslancov NR SR očakávajú predovšetkým kvalitnú zákonodarnú iniciatívu prospešnú občanom a v tejto súvislosti verejnoprávnym médiám," upozorňuje Baumanová.

SkryťVypnúť reklamu

Na zlú finančnú situáciu SRo upozorňovali podľa Baumanovej všetky doterajšie vedenia SRo, "a to už od vzniku Slovenskej republiky". Pripomína, že v roku 1994 zamestnanci SRo vyhlásili štrajkovú pohotovosť. "SRo totiž v dôsledku zlej finančnej situácie od septembra 1993 do júna 1994 radikálne obmedzil vysielanie na Rádiu Devín, zamestnanci tohto okruhu poberali 60-percentnú mzdu, bola ohrozená existencia SOSR a Orchestra ľudových nástrojov SRo a bolo zrušené jedno z hudobných telies - Big band." Zamestnanci rozhlasu v máji 1994 petíciou požiadali poslancov parlamentu o urýchlené prijatie takých zákonov, ktoré by zabezpečili dôstojnú existenciu zamestnancov SRo. "Žiadali zákon, ktorý by definoval pojem verejnoprávna inštitúcia (dodnes ho nemáme), zákon o verejnoprávnom Slovenskom rozhlase a Slovenskej televízii, ktorý by eliminoval zasahovanie politických strán a hnutí do ich fungovania." Generálneho riaditeľa podľa súčasného zákona volí síce Rozhlasová rada, ktorú však volí Národná rada SR a jej členmi sú väčšinou nominanti politických strán alebo v parlamente priechodní kandidáti, aj bez odborných znalostí programovej služby, tvrdí Baumanová. Zamestnanci rozhlasu vtedy tiež chceli prijatie kvalitného zákon o financovaní SRo. Platný zákon o koncesionárskom poplatku pritom vôbec nekopíruje spoločenskú a ekonomickú situáciu Slovenska v Európskej únii a poplatok je jeden z najnižších v únii. Nezohľadňuje napríklad ani nárast nákladov a cien energií. "Z požiadaviek, ktoré do NR SR predložili pred vyše 13 rokmi, sa zákonodarnému zboru do dnešného dňa nepodarilo pretaviť do kvalitných zákonov, s výnimkou prenesenia zodpovednosti za správu majetku, takmer nič pozitívne," konštatuje.

SkryťVypnúť reklamu

Šéfka rozhlasových odborov Zdenka Baumanová pripomína, že zákon o SRo síce rozhlasu ukladá povinnosť vysielať program pre národnostné menšiny a tiež zriaďovanie a riadenie umeleckých hudobných telies, neurčuje však ich rozsah, typ a počet, práve tak neurčuje frekvenčné pásmo pre jednotlivé programové okruhy. "Ten istý zákon síce ukladá štátu povinnosť poskytnúť transfer aj na vysielanie v pásme stredných vĺn, neurčuje však v akej výške a kedy má byť poskytnutý," zdôrazňuje. Zároveň dodáva, že jednou z príčin zlej finančnej situácie verejnoprávnych médií je predaj Rádiokomunikácií do súkromných rúk.

Osud verejnoprávnych médií a aj osud slovenskej kultúry je v rukách poslancov NR SR, konštatuje Baumanová. Poslancov sa zároveň pýta, akú službu má občan dostať od SRo za 40 korún mesačne, ak rozhlas dá z koncesií takmer tri pätiny za vysielače súkromnému podnikateľovi a ďalšiu pätinu zaplatí za energie a náklady spojené s prevádzkou budovy.

SkryťVypnúť reklamu

Svoju výzvu adresovala predsedníčka Odborového zväzu masmédií a rozhlasových odborov Zdenka Baumanová tiež premiérovi Robertovi Ficovi, ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi, ministrovi zahraničných vecí Jánovi Kubišovi, Úradu európskeho komisára pre kultúru, poslancom NR SR, Rozhlasovej rade a generálnej riaditeľke SRo Miloslave Zemkovej.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 276
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 554
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 294
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 456
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 363
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 222
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 431
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu