Bratislava. Takmer polovica Slovákov starších ako 15 rokov neočakáva od vstupu Slovenska do Schengenu žiadnu výraznú zmenu vo svojom živote. Najviac sa však obávajú, že to umožní kriminálnikom, utečencom či dokonca teroristom ľahší vstup na územie SR. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý agentúra KMG vykonala začiatkom decembra na vzorke 1002 ľudí.
Na otázku, "čo vám osobne prinesie vstup SR do Schengenu?", odpovedalo 44,8 percenta respondentov, že v zásade sa pre nich nič nezmení. Najviac sa s týmto tvrdením stotožňujú obyvatelia Banskobystrického kraja 54,2 percenta a Žilinského kraja 51,7 percenta.
Druhou najrozšírenejšou odpoveďou bol strach z toho, že sa na Slovensko omnoho ľahšie dostanú kriminálne živly - myslí si to 27 percent respondentov. Najsilnejšie sa obavy prejavili u vysokoškolsky vzdelaných ľudí 36,8 percenta, naopak, najmenej - len 18,6 percenta - sa obávajú o svoju bezpečnosť ľudia s najnižším vzdelaním.
Radosť z ešte slobodnejšieho cestovania vyjadrilo 26,9 percenta účastníkov prieskumu, pričom voľnejšie cestovanie víta 31,7 percenta mužov a 22,4 percenta žien. Úplný nezáujem o túto historickú udalosť vyjadrilo 12,8 respondentov a vo väčšine prípadov išlo o nižšie vzdelaných Bratislavčanov.
Z výskumu ďalej vyplynulo, že pozitívne či negatívne vnímanie otvorenia schengenského priestoru nie je ovplyvnené výškou príjmu domácnosti, z ktorej respondenti pochádzajú. Cieľovou skupinou bolo obyvateľstvo rovnomerne rozložené podľa vekových skupín, pohlavia, vzdelania, veľkosti sídla a krajov SR. Prieskum sa uskutočnil metódou štandardizovaných osobných rozhovorov podľa dotazníkov s anketármi. Respondenti využili možnosť vyjadriť sa aj viac ako jednou odpoveďou, TASR informoval manažér agentúry Peter Kořenek.