Bratislava 18. decembra (TASR) - Onkologický ústav sv. Alžbety (OÚSA) v Bratislave začal ako prvý na Slovensku moderný spôsob liečby včasných štádií karcinómu prostaty metódou brachyterapie rádioaktívnymi zrnami. TASR dnes informoval hovorca OÚSA Peter Kresánek.
Metóda brachyterapie môže toto ochorenie náročné na realizáciu i finančné prostriedky aj úplne vyliečiť. Oproti iným metódam zmenšuje riziko komplikácií i čas liečby. Doposiaľ slovenskí pacienti absolvovali túto liečbu iba v zahraničí.
Karcinóm prostaty postihuje najmä mužov nad 50 rokov, zriedka však aj mladších. Aktuálne tvorí na Slovensku 8,6 percenta všetkých zhubných ochorení. Nebezpečný je tiež tým, že pri včasných, najlepšie liečiteľných štádiách sa spravidla vôbec neprejavuje. Odhaliť sa dá preventívnymi vyšetreniami.
Karcinóm prostaty sa lieči chirurgicky, externou rádioterapiou, hormonálnou terapiou, prípadne ich čiastočnou kombináciou. Podstata najmodernejšej brachyterapie karcinómu prostaty rádioaktívnymi zrnami spočíva v nekrvavom zavedení niekoľkých mikroskopických rádioaktívnych zŕn presne na indikované miesta do orgánu.
Vďaka tomu liečba prebieha vysoko účinne a žiarením nie sú zaťažené okolité orgány. Spravidla už na druhý deň po zákroku môže pacient vstať a po prehliadke lekárom odísť domov. Po zhruba dvoch týždňoch sa vracia do bežného života.
Permanentnú brachyterapiu karcinómu prostaty rádioaktívnymi zrnami vykonal na Slovensku ako prvý viacčlenný zdravotnícky tím v OÚSA za účasti špecialistov z Belgicka, Francúzska a Nemecka. Skúsenosti z uplatňovania tejto metódy získali členovia tímu v Belgickom onkologickom ústave a na Univerzitnej klinike vo Všeobecnej nemocnici v Rakúsku.