Bratislava 19. decembra (TASR) - Slovensko ako člen Pracovnej skupiny pre medzinárodnú spoluprácu v oblasti vzdelávania, zachovania pamiatky a výskumu holokaustu (ITF) zaplatí od budúceho roku vyšší členský príspevok. Ten sa zo súčasných 826.500 korún vyšplhá na viac ako 991.000 Sk. Vyplýva to z informačnej správy o zmene výšky ročného príspevku, ktorú dnes vzala vláda na vedomie.
Rozhodlo o tom plenárne zasadnutie ITF v júni v Prahe, ktoré zároveň prijalo ďalšie dôležité zmeny v jeho fungovaní. K jedným z nich patrí vytvorenie stáleho sekretariátu pracovnej skupiny so sídlom v Berlíne. Predseda ITF predstavil Deklaráciu o vzdelávaní o genocíde Rómov a Sintov, ktorá sa stala odporúčaním pre všetky jej členské krajiny. Na jej základe by mali tejto problematike venovať náležitú pozornosť aj prostredníctvom vzdelávania učiteľov a študentov, doplnenia vzdelávacích materiálov, ako i podporou výskumu a akademických publikácií.
K zvýšeniu členského príspevku došlo najmä v súvislosti s potrebou inštitucionalizácie ITF a zvýšeným záujmom o čerpanie prostriedkov z fondu na projekty. K prioritným oblastiam skupiny záujmu patria predovšetkým štáty strednej a východnej Európy. V tomto roku uspeli dve slovenské žiadosti, ktoré presiahli 294.000 Sk. Posudzujú sa ešte ďalšie štyri za vyše 1,19 milióna korún.
ITF vznikla v roku 1998 na základe iniciatívy Švédska, spoluzakladajúcimi krajinami boli USA a Veľká Británia. V súčasnosti ju tvorí 25 členských štátov, z nich je 19 súčasťou EÚ. Španielsko je pridruženou krajinou, pozorovateľský štatút majú Srbsko, Kanada a Slovinsko.
Slovenská republika sa stala členom ITF 15. novembra 2005, v tomto roku jej predsedá Česká republika, v budúcom roku to bude Rakúsko.