Ministerstvo tvrdí, že na školách s vyučovacím jazykom menšín sa na výučbu slovenčiny nekladie dostatočný dôraz. Podobne sa však jeho predstavitelia vyjadrili aj o úrovni materinského a cudzích jazykov.
Lepšia znalosť štátneho jazyka vraj otvorí príslušníkom národnostných menšín viac príležitostí pri hľadaní si zamestnania, zdôvodnilo navrhnuté zmeny ministerstvo.
"Zatiaľ neboli urobené žiadne analýzy, že by žiaci z rodín národnostných menšín mali väčšie ťažkosti pri hľadaní si zamestnania, než žiaci z väčšinovej populácie," oponoval Szigeti, ktorý bol v minulosti ministrom školstva. Rovnako podľa neho nedosahujú horšie výsledky v celoštátnych testoch deviatakov a maturantov. Koncepcia je navyše príliš orientovaná na výučbu slovenčiny a nedostatočne sa venuje skvalitneniu ostatných predmetov, tvrdil. Maďarská menšina je najpočetnejšou zo všetkých národnostných menšín v krajine.
SMK už skôr kritizovala aj snahy ministra školstva Jána Mikolaja zo SNS, aby sa zemepisné názvy v maďarských učebniciach mohli uvádzať len v slovenčine.
Lepšie znalosti slovenčiny budú žiaci z národnostných menšín potrebovať aj preto, že už v tomto školskom roku by mali absolvovať z tohto predmetu celoštátnu - externú maturitu, upozornilo ministerstvo. Szigeti proti externej maturite zo slovenského jazyka nemá výhrady, podmienkou však je, aby testy pre žiakov z rodín národnostných menšín boli prispôsobené učivu, ktoré absolvovali. To sa totiž líši od učiva žiakov z väčšinovej populácie, povedal.
grm fil boa