Bratislava 19. decembra (TASR) - Ako a kde žijú, pracujú, trávia svoj voľný čas a oddychujú ľudia s mentálnym postihnutím sa dnes záujemcovia presvedčili počas Dňa otvorených dverí v Pracovno-socializačnom centre (PSC) Lepší svet na Osuského ulici v Petržalke.
"Máme tu 33 klientov z celej Bratislavy, ba jedno dievča vozia rodičia z Viničného," uviedla pre TASR ekonómka a asistentka riaditeľa PSC Mária Řehánková. V centre hendikepovaní dopoludnia v skupinách pracujú v keramickej, maliarskej, textilnej a zmiešanej dielni. Vyrábajú rôzne tašky, rámiky na fotografie, zápisníky, ozdobné krabičky a vankúše, svietniky, batikované tričká, maľujú poháre, fľaše a iné sklenené výrobky, 26 druhov pohľadníc a všeličo iné. Popoludní majú krúžkovú činnosť, relaxačné a iné voľnočasové aktivity.
"Na vianočných trhoch sme popredali všetky gélové sviečky, vence a rôzne ozdoby," konštatovala Řehánková. Podľa nej najradšej vyrábajú na zákazku od Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, Západoslovenských elektrární, Baumaxu a iných niekoľkoročných odberateľov. Majú záujem o spoluprácu s ďalšími organizáciami. Aj preto dnes prezentovali svoje výrobné možnosti, aby v rámci prosociálnej politiky ďalšie firmy podporili ich aktivity a do svojho portfólia darčekov pre obchodných partnerov zaradili originálne, ručne vyrobené výrobky od ľudí s mentálnym postihnutím.
Podľa Řehánkovej každá spoločnosť zamestnávajúca viac ako 20 ľudí sa môže rozhodnúť, či pomôže organizácii prevádzkujúcej chránenú dielňu alebo zaplatí poplatok štátu za nezamestnávanie ľudí so zdravotným postihnutím. Vtedy v konečnom dôsledku prispeje k neadresnému rozptýleniu prostriedkov určených pre znevýhodnených spoluobčanov odkázaných na pomoc nás ostatných. Zadaním zákazky konkrétnej chránenej dielni sa podarí prekonať toto menej efektívne nasmerovanie finančných prostriedkov a pomôcť konkrétnym ľuďom v zariadení. Preto PSC pripomína možnosť právnickým osobám a organizáciám o vytvorení partnerstva. Tiež im pomáha pri zorientovaní sa v oblasti zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím, o povinnostiach vyplývajúcich z ich nezamestnávania aj o výškach možných odpisov.
Chránená dielňa PSC existuje už takmer štyri roky a postupne sa rozrástla z pôvodných troch zamestnaných ľudí s mentálnym postihnutím na dvanásť. Produkuje rozmanité výrobky, ktoré sa osvedčili ako dekorácie v bytoch, darčeky vhodné aj pre firmy a produkty na mieru i na objednávku. Táto aktivita sa koná v súvislosti s verejnou zbierkou na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím pod názvom Nezatvárajte nám dvierka, ktorá potrvá do 15. júna 2008. Jej garantmi sú akademický maliar Miroslav Cipár a spisovateľ Daniel Hevier. Oni boli aj iniciátormi nedávnej aukcie obrazov, na ktorej sa vydražilo všetkých 41 diel od popredných slovenských umelcov v celkovej sume 266 000 Sk. Tú chce PSC využiť do dokončenie rekonštrukcie svojho objektu.
PSC Lepší svet sa stará aj o dospelých autistov s agresívnymi prejavmi. Pre nich vybudovalo osobitný akustický trakt so samostatnými bezkontaktnými miestnosťami. Títo klienti sú pod sústavným osobným i kamerovým dohľadom.