Bratislava 19. decembra (TASR) - V roku 1985 zástupcovia piatich krajín EÚ - Nemecka, Francúzska, Belgicka, Holandska a Luxemburska, podpísali na lodi Princesse Marie-Astrid pri Schengene dohodu, ktorá sa postupne stala súčasťou právnych noriem únie. Pridali sa k nej aj noví členovia EÚ, vrátane Slovenska. Starosta luxemburskej obce Schengen Roger Weber pri príležitosti vstupu nových členov EÚ do Schengenského priestoru dnes začal svoju návštevu SR, pričom TASR poskytol exkluzívny rozhovor.
1. Schengen sa vybral pre podpis dohody preto, lebo spolu s francúzskou obec Apach a nemeckou obcou Perl tvorí uzlový bod v strednej Európe. Čo vtedy znamenala Schengenská dohoda pre tamojších ľudí i pre vás, ako ju vnímate dnes?
Vtedy to nebola nijaká veľká udalosť. Ani pre našich politikov. Naozaj nikto nevedel, či to bude veľká vec, alebo sa zakrátko skončí. Všetci sme boli prekvapení, že schengenská dohoda mala taký veľký úspech. Pristúpili ďalšie krajiny, rozrástlo sa to, stále viac ľudí patrí k obyvateľom Schengenského priestoru.
2. Schengen má svojich kritikov. Mnohí ľudia sa v súvislosti so skončením kontrol na hraniciach obávajú nárastu kriminality, obchodu s drogami, prostitúcie. Všetko má svoje výhody i nevýhody. Prevažujú podľa vášho názoru výhody?
Áno, výhody určite prevažujú. Aj vtedy po podpise dohody sme mali trochu strach. Schengen má tri colné hranice, povedali sme si, ak by sa niečo dialo, hranice sa zase zatvoria. Je to obrovská výhoda, keď medzi ľuďmi zmiznú hranice.
3. V samotnej obci Schengen a jej širšom okolí žije zhruba 1200 obyvateľov a množstvo cudzincov. Je zmes kultúr a výmena skúseností prínosom pre ďalší rozvoj, alebo možno hovoriť aj o brzde?
V obci a okolí tvoria cudzinci asi tretinu. Nikdy sme nemali ťažkosti s cudzincami, nebol to nikdy problém. Pochádzajú z 35 krajín. Cudzincov v Luxemburgu považujeme za Luxemburčanov. Nediskutuje sa o tom, či je niekto cudzinec, alebo nie. Prináša to pozitíva. Mnohí ľudia majú príbuzných v zahraničí, keď boli hranice, aj keď nie také ako u vás, bolo treba ukázať preukaz, často ho človek zabudol, musel sa vrátiť.
4. Pri Schengene stojí pamätník podpisu zmluvy. Stal sa už minulosťou, alebo je výzvou do budúcnosti?
Do Schengenu prichádza čoraz viac ľudí, rozrástol sa, opeknel. Schengen je vlastne malou dedinou, teraz ho navštevujú turisti, prichádzajú sem, aby jednoducho raz boli tam, kde sa písali dejiny Európy. Mimochodom, schengenské víno sa stalo svetoznámym. A je to dobré vínko, snažíme sa i jeho prostredníctvom stať známymi.
dam hy