Bratislava 20. decembra (TASR) - Brány škôl sa v piatok 21. decembra popoludní zatvoria pre vyše 480 tisíc školákov na celých 17 dní. Vyučovanie sa opäť začne v utorok 8. januára 2008. Hoci teraz na väčšinu detí čakajú hory a oddych, náplňou týchto prázdnin v minulosti bola aktívna účasť žiactva, učiteľov a katechétov na cirkevných obradoch.
Pojem "prázdniny" vznikol až v 20. storočí. Koncom 18. a začiatkom 19. storočia, keď Mária Terézia a Jozef II. uskutočňovali školské reformy, sa hovorilo iba o "dňoch nechodenia do školy". "Dátumy diktovali zväčša hospodárske povinnosti a tým aj účasť detí na poľnohospodárskych a domácich prácach, čiastočne v tom boli aj náboženské motívy," uviedol pre TASR Vladimír Michalička z Múzea školstva a pedagogiky v Bratislave.
Tak vznikla aj tradícia nechodenia do školy počas vianočných sviatkov. V tom období trval školský rok od novembra do mája, najneskôr júna. Zavedením povinnej školskej dochádzky a jej kontroly sa začal presnejšie nazývať a rozlišovať čas, keď boli brány škôl zatvorené - obdobia hlavných prázdnin v lete, cirkevných sviatkov ako Všetkých svätých, Vianoce, Veľká noc či Traja králi a výročie narodenia panovníka - Márie Terézie (13. mája) a Františka I. (13. marca).
"Je pozoruhodné, že hoci sa už uznávala potreba žiakov oddýchnuť si, nesmela byť príliš častá a dlhá - v prvej právnej norme Rakúsko - Uhorska z roku 1777 Ratiu educationis sa to zdôvodňuje doslova tak, aby si žiaci v neskoršom dospelom veku nenárokovali na akési prestávky vo výkone verejných záležitostí," doplnil Michalička.
Ako sa však pevnejšie stanovoval školský rok, zvyšovali nároky na deti, zvyšovali sa aj počty dní strávených v laviciach až na 10 mesiacov, čo sa prejavilo aj na potrebe dopriať oddych žiakom aj učiteľom. A tak vznikla počas prvej Československej republiky aj tradícia zimných prázdnin počas vianočných sviatkov, ktoré sa často rozšírili o snehové kalamity, chrípkové epidémie a uhoľné prázdniny.
Deti sa teda vrátia do lavíc 8. januára, ale už o necelé štyri týždne, v piatok 1. februára, si oddýchnu po odovzdaní polročných vysvedčení.