BRATISLAVA 20. decembra (SITA) - Na internetovej stránke www.sloboda-zdruzovania.sk je možné podpísať hromadnú pripomienku k návrhu zákona.
Ak ju podpíše aspoň 500 občanov ministerstvo je povinné zorganizovať prerokovanie pripomienky so splnomocnenými zástupcami verejnosti. Podľa internetovej stránky ministerstva vnútra, kde je návrh zákona zverejnený, je lehota na dodanie pripomienok do 3. januára 2008. Uvádza sa to v tlačovej správe mimovládnych organizácií. Už v priebehu prvých minút po spustení webovej stránky www.sloboda-zdruzovania.sk hromadnú pripomienku podpísalo približne sto občanov a k výzve sa prihlásilo viac než 40 mimovládnych organizácií.
Tí čo sa zapojili do kampane považujú tento zákon z dielne ministra vnútra "za likvidačný, ohrozujúci celú slovenskú občiansku spoločnosť". Mnohé ustanovenia sú podľa nich v priamom rozpore so základnými ľudskými právami, ústavou a medzinárodnými dokumentmi o ľudských právach. Zákon vyvoláva dôvodnú obavu, že jeho cieľom je najmä znemožnenie verejnej kontroly činnosti vládnucich politických strán, štátnej správy a samosprávy, respektíve kontroly zneužívania ich moci a hospodárenia s verejnými prostriedkami, zdôrazňuje sa v tlačovej správe.
Mimovládne organizácie upozorňujú na to, že rezort vnútra chce spolky de facto povoľovať, nie iba registrovať. Spolok bude môcť podľa návrhu vyvíjať činnosť len pre svojich členov. Rezort tiež navrhuje, aby spolky vyberali od svojich členov členské príspevky a zakazuje im podnikať, čo napríklad znamená zákaz organizovať plavecké, jazykové či počítačové kurzy a ďalšie aktivity pre verejnosť.
Bránil by teda aj vytváraniu nových pracovných miest – napríklad v chránených dielňach, v kluboch pre deti, ženy, seniorov, ľudí s postihnutím. Návrh zákona prikazuje združeniam, ktoré prijali dve percentá povinný audit a vedenie podvojného účtovníctva. Mimovládky upozorňujú aj na vysoké a neprimerane sankčné pokuty. Podľa predstaviteľov tretieho sektora povinnosti, ktoré chce ministerstvo zákonom zaviesť sú "pre malé občianske združenia, ktoré pracujú len s minimálnymi alebo žiadnymi finančnými prostriedkami jednoznačne likvidačné".
Už v súčasnosti platný ponovembrový zákon ponúka dostatok nástrojov na kontrolu hospodárenia občianskych združení a na zabezpečenie ich kvalitnej práce, ktorá je zmysluplnou priamou pomocou ľudom či životnému prostrediu. "Návrh zákona o spolkoch nič nerieši, iba nivočí dobre fungujúce prostredie občianskej spoločnosti, oberá ľudí o ich základné práva a možnosti spravovať veci verejné a kontrolovať verejnú moc", zdôrazňuje sa v stanovisku.
Hromadnú pripomienku, ktorou chcú docieliť stiahnutie zákona, podporujú okrem iných mimovládne organizácie Občan a demokracia, Nadácia Charty 77, Via Iuris, Centrum pre filantropiu, Sociofórum, Greenpeace, Aliancia Fair-Play, Klub Strážov, Národná rada občanov so zdravotným postihnutím, Vidiecky parlament, Nadácia Pontis, Nadácia Ekopolis, Únia materských centier, Platforma mimovládnych rozvojových organizácií, eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí, Ženské lobby Slovenska, Prvé lesbické združenie Museion či Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.